Çocuklarda periferik venöz kateter ilişkili enfeksiyonları önleme paketinin kateter komplikasyonlarına etkisi
The effect of the peripheral venous catheter-relatedinfection prevention bundle on the peripheral cathetercomplications in children
  1. Tez No: 729789
  2. Yazar: SIRMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periferik venöz kateterler yetersiz bakıldığında, infiltrasyon, ekstravazasyon ve flebit gibi komplikasyonlar sık gelişmektedir. Araştırma, çocuklarda periferik venöz kateter (PVK) ilişkili enfeksiyonları önleme paketinin kateter komplikasyonlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel ve gözlemsel tipteki araştırma, Temmuz 2019-Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, verilerin toplandığı hastanenin, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Dahiliye servislerine kabul edilen, bakım paketi Periferik Venöz Kateter grubunda (n:40) ve kontrol Periferik Venöz Kateter grubunda (n:40) toplam N:80 çocuk oluşturdu. Veriler; veri toplama formu, periferik venöz kateter izlem formu, Görsel İnfüzyon Flebit Tanılama Skalası ve Pediatrik Periferal İntravenöz İnfiltrasyon Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışma grubundaki çocuklar; cinsiyet, yaş, kilo, BMI, kateter no, kateterin takıldığı bölge, PVK girişim sıklığı vb. açısından homojendi (p>0,05). Bakım paketi ve kontrol grubunda kateterin en sık flebit nedeniyle çıkarıldığı, bakım paketi grubunda 3.düzey flebit %9,1 iken kontrol grubunda %50 oranında olduğu belirlendi. Kateter takılmadan önce bakım paketi grubuna göre kontrol grubunda (%62,5) el hijyeni sağlama oranın düşük olduğu belirlendi (p0,05) saptanmadı. Sonuç olarak; periferik venöz kateter bakım paketi, flebit ve infiltrasyon komplikasyonlarını azaltmaktadır. El hijyeni kateter komplikasyonlarının önlenmesinde etkilidir
Özet (Çeviri)
Complications such as infiltration, extravasation and phlebitis often develop when peripheral venous catheters are inadequately managed. This study was carried out to examine the effect of prevention of peripheral venous catheter (PVC) bundle related infections on the catheter complications in children. The experimental and observational type study was conducted between July 2019 and February 2022. The sample of the study consisted of a total of N:80 children in the Peripheral Venous Catheter care bundle group (n:40) and the Peripheral Venous Catheter control group (n:40) who were admitted to the Pediatrics Clinic, Pediatric Internal Medicine services of the hospital where the data was collected. The data was collected using the data collection sheet, the peripheral venous catheter monitoring sheet, the Visual Infusion Phlebitis Diagnostic Scale and the Pediatric Peripheral Intravenous Infiltration Scale. The children in the study group were homogeneous in terms of gender, age, weight, BMI, number of catheters, the region where the catheter was inserted, frequency of PVC intervention, etc. (p>0.05). The catheter was identified to be removed most frequently due to phlebitis in the care bundle group and the control group whereas level 3 phlebitis constituted 9.1% of the cases in the care package group and 50% of the cases in the control group. The rate of hand hygiene assurance prior to insertion of the catheter was lower in the control group (62.5%) compared to the care bundle group (p0.05) between the groups in terms of signs of infection around the catheter, redness, pain and edema. In conclusion; peripheral venous catheter care bundle reduces complications of phlebitis and infiltration. The hand hygiene is effective in preventing catheter complications.