Akromegali hastalarının tanı sırasındaki EKG ile tedavi sonrasındaki EKG'lerinin ventriküler aritmi açısından değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the ECGs at diagnosis and the current ECGs after treatment in terms of ventricular arrhythmia in acromegaly patients
  1. Tez No: 729790
  2. Yazar: ZEYNEP ZEHRA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akromegali hastalarında, hastalık tedavi edilmediği takdirde mortatite ve morbidite oranı genel popülasyon göre artmıştır ve bu artıştan kardiyovasküler komplikasyonlar sorumludur. Kardiyovasküler komplikasyonlar içinde aritmiler önemli yer tutar. Ama Akromegali hastalarında aritmi ile ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada amacımız akromegali hastalarının tanı anındaki elektrokardiyografi (EKG)'lerini ventriküler aritmi açısından geleneksel parametreler yanında yeni olan Tp-e, Tp-e/QT, Tp-e/QTc ile değerlendirmek, tedavi sonrasındakini de değerlendirerek bunları karşılaştırmak ve tedavinin ventriküler aritmi üstüne etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya toplam 39 Akromegali hastası (21 kadın (%54); ortalama yaş 49.10±10.46) alındı. Tüm hastaların arşivden taranarak tanı sırasındaki EKG'leri ve son muayenelerinde çekilen EKG'leri alındı. Hastaların tanı sırasındaki ve güncel biyokimyasal parametreleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
In patients with acromegaly, if the disease is not treated, the rate of mortality and morbidity is increased compared to the general population, and cardiovascular complications are responsible for this increase. Arrhythmias have an important place in cardiovascular complications. However, studies on arrhythmia in patients with acromegaly are limited. In this study, our aim is to evaluate the electrocardiography (ECG) of patients with acromegaly at the time of diagnosis with the new Tp-e, Tp- e/QT, Tp-e/QTc in addition to the traditional parameters in terms of ventricular arrhythmia, to compare them after the treatment as well, to compare them and to evaluate the effects of the treatment on ventricular arrhythmia. to evaluate its effect. A total of 39 patients with acromegaly (21 women (54%); mean age 49.10±10.46 years) were included in the study. All patients were scanned from the archive and their ECGs at the time of diagnosis and ECGs taken at the last examination were obtained. The biochemical parameters of the patients at the time of diagnosis and current were similar. According to the comparison of the patients' ECG parameters at the time of diagnosis and current values; heart rate (80.21±14.1 versus 73.59±12.96, p=0.0003), QRS duration (90.41±10.38 versus 87.36±9.43p=0.046), Tp-e (78.97±7.96 versus 72.56±10.12, p< 0.001), Tp-e/QTc ratio (0.20±0.02 vs. 0.18±0.03, p=0.0003) current values ​​were statistically significantly decreased, Tp- e/QT ratio (0.21±0.02 vs. 0.20±0.03, p =0849), QT interval (368.56±28.0 vs. 370.74±31.47, p=0.048), QTc(403.56±23.09 vs. 404.03±30.03, p=0.921) values ​​at the time of diagnosis and current values. no difference was detected. In conclusion, in our study, it was shown that ventricular arrhythmia parameters decreased significantly with treatment in patients with acromegaly.