Bilgi teknolojileri hizmet yönetiminde bilgi yönetimi: Bir insan performans teknolojisi örneği
Knowledge management in information technology service management: A human performance technology case
  1. Tez No: 729813
  2. Yazar: TUANA İRKEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi teknolojileri hizmet yönetimi (ITSM) ve bilgi yönetimi alanlarının ilişkisinin genel bir görünümünü ortaya koymak ve bilgi yönetiminin ITSM performansına olan etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda belirlenen araştırma sorularına cevap verilebilmesi için ilk olarak sistematik literatür taraması (SLR) yapılmıştır. Literatürden elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile alandaki mevcut yönelim anlaşılmış ve araştırma boşlukları görünür hale gelmiştir. ITSM alanında sadece bilgi yönetimi değil iş sürekliliği, kriz yönetimi gibi birçok hizmet uygulama alanında çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. SLR bulguları çalışmanın ikinci kısmına da dayanak oluşturmuştur. Bilgi yönetiminin ITSM performansına etkisinin anlaşılması için Pershing'in (2006) geliştirdiği performans iyileştirme modeli kullanılarak bir İnsan Performans Teknolojisi (İPT) uygulaması yapılmıştır. İPT uygulaması yapılan hizmet sağlayıcı şirkette belirlenen hizmet göstergelerinde ve genel organizasyon performansında iyileşme görülmüştür. Bu durum bilgi yönetiminin bilgi teknolojileri hizmet yönetimi performansına olumlu etki ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the general view of the information technology service management (ITSM) and knowledge management relationship and to examine the effects of knowledge management on ITSM performance. To answer the defined research questions, a systematic literature review (SLR) was conducted initially. The present trend in the field has been understood and research gaps have become visible with the evaluation of the literature findings. The need for research focusing not only on knowledge management but also on many service application areas including business continuity and crisis management has arisen. The SLR findings also formed the basis for the second part of the study. To understand the effect of knowledge management on ITSM performance, a Human Performance Technology (IPT) case study using the performance improvement model developed by Pershing (2006) was conducted. The case company has seen improvement in service metrics defined and on their overall organizational performance, which showed that knowledge management has a positive effect on the ITSM performance.