Biochemical comparative study for the effect of antidiabetic drug on atherogenic index in patient with type 2 diabetes mellitus
Tip 2 diyabet mellitus hastalarında antidiyabetik ilaçların aterojenik indeks üzerine etkisi için biyokimyasal karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 729842
  2. Yazar: RASHA ADNAN FARHOOD AL TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAİD MAALLAK HANNUN AL_SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu iki değişken arasında bir korelasyon olup olmadığını görmek için bu araştırmada HbA1c ve lipid peroksidasyonu değerlendirilecektir. Bu araştırmanın amacı, Irak'taki Dhi Qar (Mart-Ekim 2021) diyabet ve endokrin uzmanı merkezine başvuran tip 2 diyabet hastalarının diyabet geliştirme riski altında olup olmadığını belirlemektir. Araştırmamızın bulgularına göre, yüksek lipid profiline sahip kadın ve erkeklerin diyabet geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Diyabetin ilerlemesini izlemek ve belirli kimyasal testlerin diyabet nedenlerinin ne kadar hızlı teşhis edilebileceği üzerinde ne kadar etkisi olduğunu görmek için birkaç kimyasal test izlendi. Hastalığın gelişimi, dolambaçlı bir şekilde yaşlanmadan etkilenmiştir. Yüksek oranda yağın, özellikle toplam yağın diyabet riskini artırdığı gösterildi. İki grubu karşılaştıran çalışmalarda, değerlendirilen değişkenlerin hiçbirinde (yaş, cinsiyet, hemoglobin A1c, lipid profili, bel çevresi, VKİ ve diyabet ilacı) anlamlı fark bulunmadı. Çeşitli araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin insanların kilo vermesine, bellerini incelmesine ve kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
HbA1c and lipid peroxidation will be evaluated in this research to see whether there is a correlation between these two variables. It is the goal of the present research to determine whether or not type 2 diabetes patients who attend the Dhi Qar, Iraq (March to October 2021) specialist diabetes and endocrine center are at risk of developing diabetes. Men and women with elevated lipid profiles may be more likely to develop diabetes, according to the findings of our research. Several chemical tests were monitored to track the progression of diabetes and to see how much impact certain chemical tests had on how quickly diabetes causes may be diagnosed. The disease's development was influenced by aging in a roundabout way. A high proportion of fat, particularly total fat, was shown to increase the risk of getting diabetes. In studies comparing two groups, no significant differences were found in any of the variables evaluated (age, gender, hemoglobin A1c, lipid profile, waist circumference, BMI, and diabetes medication). Several studies have shown that regular physical activity may help people lose weight, slim down their waistlines, and lower their blood pressure levels.