Gebelikte kabızlık tedavisi ile hayat kalitesi ve anemi parametrelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in quality of life and anemia parameters with the treatment of constipation in pregnancy
  1. Tez No: 729851
  2. Yazar: MUSTAFA YASİN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Gastroenterology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Giriş ve Amaç Kabızlık gebelerin %11-38'i kadarında görülen önemli bir sağlık sorunudur. Ortak risk faktörleri sebebiyle beraberliğinde veya kabızlığın sonucu olarak perianal hastalıklar (hemorroid, anal fissür, anal fistül, perianal abse) gebe ve lohusaların %30'unda saptanmıştır. Gebelerde kabızlığın Roma IV kriterleri ile taramasının ilerleyen gebelik haftaları ve lohusalık döneminde görülen klinik olarak belirgin kabızlık ve perianal hastalıkların gelişimini engelleme konusunda faydasının değerlendirilmesi, tarama sonrasında kabız olarak saptanan hasta grubu diyet ve diyet kombine laktuloz tedavisi alarak her iki tedavi etkililik açısından karşılaştırılmak istenmiştir ve Hb düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır Gereç ve Yöntem Gebeler birinci aşamada Roma IV kriterleri (anket 1) ile dışkılama alışkanlıkları açısından taranmış ve kabız olarak kabul edilen 150 kişi belirlenmiş ve bu hastalara bir tedavi başlanmıştır. Tarama yapılmayan diğer 150 gebe ile ilerleyen haftalarındaki iki vizit ve lohusalık döneminde tek vizitte kabızlık ve perianal hastalık gelişimi açısından karşılaştırılmıştır. İkinci etapta ise Roma IV kriterleri ile kabız olarak kabul edilen 150 hasta iki gruba ayrılmıştır ve birinci gruba lif içeriği yoğun, günlük alınan sıvı miktarı fazla (2lt) diyet başlanmış, ikinci gruba ise aynı diyet ile birlikte laktuloz (5gr/gün) tedavisi başlanmıştır. Bu iki grup çalışmaya dahil edildikten sonra gebelikte 3 vizit ve lohusalık dönemindeki tek vizit ile Hb düzeyleri ve konstipasyon yaşam kalitesi ölçeği (KYKÖ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca Hb düzeyleri üzerinde iyileşme yaratması beklenmiştir. Bulgular Tarama yapılan gruptaki hastaların klinik olarak belirgin kabızlık hikayesinin gelişme oranı, tarama yapılmayan gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü (%18,0 vs. %30,7, p=0,015). Yaşam kalitesi skoru açısından Grup 1 için 1. izlemde elde edilen değerin, çalışma süresinde lohusalık dönemine kadar anlamlı bir şekilde yükseldiği tespit edildi. Her bir izlem dönemi arasındaki farklılık anlamlı idi Grup 2 için lohusalık izlemindeki yaşam kalitesi skoru, diğer izlem dönemlerine göre anlamlı olarak daha yüksekti. Diğer ölçümler arasında anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirdiğimizde kabızlığın klinisyen tarafından proaktif şekilde sorgulanmasının ve gerektiğinde diyet ve/veya tedavi başlanmasının gebenin yaşam kalitesi üzerine potansiyel faydası olacağı kanısındayız. Tarama sonrası kabız olarak kabul edilen hastalarda diyetle kombine laktuloz (5 mg/gün) başlanması durumunda tekrarlayan vizitlerdeki progresif iyileşmenin yaşam kalitesi skorları üzerinden kanıtlanabiliyor olması tedavinin tek başına diyet manipülasyonu uygulanmasına göre daha etkin olduğunu düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Constipation is an important health problem seen in 11-38% of pregnant women. Perianal diseases (hemorrhoids, anal fissure, anal fistula, perianal abscess) associated with or as a result of constipation due to common risk factors were detected in 30% of pregnant and puerperal women. Evaluation of the benefit of screening for constipation in pregnant women with the Rome IV criteria in preventing the development of clinically evident constipation and perianal diseases seen in the advancing weeks of gestation and puerperium, and the patient group who was found to be constipated after the screening received diet and diet combined lactulose treatment to compare both treatments in terms of effectiveness and Hb compared in terms of levels Material Method In the first stage, pregnant women were screened in terms of defecation habits with the Rome IV criteria (questionnaire 1) and 150 people who were considered constipated were determined and a treatment was started for these patients. It was compared with 150 other pregnant women who were not screened in terms of constipation and perianal disease development in two visits in the following weeks and in a single visit during the puerperium period. In the second stage, 150 patients who were accepted as constipated according to the Rome IV criteria were divided into two groups, and a diet with high fiber content and high daily fluid intake (2lt) was started in the first group, and lactulose (5gr/day) treatment was started in the second group with the same diet. After these two groups were included in the study, Hb levels and constipation were evaluated with the constipation quality of life scale (QOL) at 3 visits during pregnancy and at one visit during the puerperium. It was also expected to create an improvement on Hb levels. Results The rate of development of a history of clinically significant constipation in the screened group was significantly lower than in the unscreened group (18.0% vs. 30.7%, p=0.015). In terms of quality of life score, it was determined that the value obtained in the 1st follow-up for Group 1 increased significantly during the study period until the puerperium. The difference between each follow-up period was significant. For Group 2, the quality of life score in the puerperium follow-up was significantly higher than in the other follow-up periods. No significant change detected between other measurements Conclucion When we evaluate the results of our study, we think that proactive questioning of constipation by the clinician and starting diet and/or treatment when necessary will have potential benefits on the quality of life of the pregnant woman. If lactulose (5 mg/day) combined with diet is started in patients who are considered constipated after screening, the progressive improvement in recurrent visits can be demonstrated on quality of life scores, suggesting that the treatment is more effective than applying dietary manipulation alone.