Hacettepe Üniversitesi'nde lisansüstü düzeyinde eğitim gören öğrencilerin COVİD-19 pandemisi döneminde sosyal mesafe önlemlerine uyumları ve belirleyicilerinin yapısal eşitlik modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of compliance to social distancing measures and its determinants of graduate students at Hacettepe University during the COVID-19 pandemic period by structural equation modeling
- Tez No: 729852
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı enstitülerde Ağustos-Kasım 2021 aylarında öğrenim görmekte olan 361 lisansüstü öğrencisiyle çevrimiçi bir veri toplama formu aracılığıyla yürütülmüştür. Bu araştırmada Korunmaya Güdülenme Teorisi (KGT) üzerinden geliştirilen kavramsal çerçeve doğrultusunda katılımcıların COVID-19 pandemisi döneminde sosyal mesafeye uyum düzeyleri ve bunun belirleyicileri araştırılmıştır. Katılımcıların %68,7'si kadındır; yaşlarının ortalama değeri 30,8±6,5 olup yaş aralığı 22-61 arasında değişmektedir. Katılımcılar arasından 50 kişinin (%13,9) en az bir kronik hastalığı bulunmaktadır. Katılımcıların %16,7'si (60 kişi) en az bir kez COVID-19 geçirmiş; %81,1'i (293 kişi) araştırma verisinin toplandığı dönem için önerilen en az iki COVID-19 aşısı yaptırmıştır. Katılımcıların COVID-19 Döneminde Sosyal Mesafe Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 14,32,9 olup alınan puanlar 4-20 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted through an online data collection form with the participation of 361 graduate students studying at institutes of Hacettepe University between August and November 2021. In this study, in line with the conceptual framework developed on the Protection Motivation Theory (PMT), the level of compliance of the participants to social distance during the COVID-19 pandemic period and its determinants were evaluated. 68.7% of the participants were women. The mean value of their ages was 30.84±6.5, ranging between 22-61. Among the participants, 50 people (13.9%) had at least one chronic disease. 16.7% (60 people) of the participants had COVID-19 at least once; 81.1% (293 people) had at least two COVID-19 vaccines as recommended for that period. The mean score of the participants from the Social Distance Scale in the COVID-19 Era was 14,3±2,9, and the scores varied between 4-20.