Estismation of serum free fatty acids and some biochemical variants in type 2 diabetes patients
Tip 2 diyabet hastalarında serum serbest yağ asitleri ve bazı biyokimyasal varyantların tahmini
- Tez No: 729864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD SHAALAN SAHAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, diyabetik Mellitus ve Serbest Yağ asidi (FFA) arasındaki iliĢkiyi tespit etmektir. Diabetic Mellitus, böbrek fonksiyon parametreleri (üre ve kreatinin) ve lipid profili (kolesterol, TG, HDL, LDL, VLDL) parametrelerinin ölçülmesiyle baĢka komplikasyonlara (kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği) yol açar. FFA parametresi diyabetli hastaları taramada çok az duyarlılık göstermiĢtir ve FFA ve yaĢ grupları, FFA ve VKĠ, kreatinin ve yaĢ grupları ile VKĠ, HDL ve yaĢ gruplarının bazı parametreleri dıĢında anlamLı farklılıklar vardır, Hiçbiri istatistiksel olarak anlamLı değildir. Cinsiyet ile ilgili olarak, sonuçlarımız çalıĢma grupları ile cinsiyet (erkek ve kadın) arasında, sağlıklı cinsiyet arasında ve hastaların cinsiyeti arasında anlamLı bir fark olmadığını ortaya koydu. Vücut kitle indeksi seviyeleri, hastalarda ve sağlıklı gruplarda BMI seviyeleri arasında anlamLı olmayan farklılıklar gösterdi. ÇalıĢma, kalp ve arter hastalıkları üzerindeki doğrudan etkileri için yağların periyodik olarak incelenmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study are to detect the relationship between diabetic Mellitus and Free Fatty acid (FFA). Diabetic Mellitus leads to other complications (cardiac disease and renal failure) by measuring the renal function parameters (urea and creatinine ) and lipid profile (cholesterol, TG, HDL, LDL, VLDL) parameters. FFA parameter showed little sensitivity in screening patients with diabetes and there are significant differences, except for some parameters of FFA and age groups, FFA and BMI, creatinine and age groups and BMI, HDL and age groups, None of them is statistically significant. Concerning gender, our results revealed there is no significant difference between gender (males and females) with study groups, between healthy gender, and between patients gender. The body mass index levels showed non-significant differences among BMI levels in patients and healthy groups. The study concluded that there is a need to conduct a periodic examination of fats for their direct impact on diseases heart and arteries.