Uzun süreli farklı toprak işleme yöntemlerinin toprağın bazı hidrofiziksel özelliklerine etkileri
The effects of long-term different soil tillage methods on some of hydrophysical properties of a soil
  1. Tez No: 729866
  2. Yazar: ÖMER FARUK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, Çukurova koşullarında yılda iki ürün yetiştirilen uzun süreli (2006-2019) bir deneme arazisinde 7 farklı toprak işleme yönteminin toprağın bazı hidrofiziksel özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede yer alan toprak işleme uygulamaları; anızlı geleneksel toprak işleme (Gİ–1), anızları yakılmış geleneksel toprak işleme (Gİ–2), ağır diskli tırmıklı azaltılmış toprak işleme (ATİ–1), rototillerli azaltılmış toprak işleme (ATİ–2), ağır diskli tırmıklı azaltılmış sıfır toprak işleme (ASTİ), stratejik sıfır toprak işleme (SSTİ) ve doğrudan ekimli sıfır toprak işleme (STİ)'dir. Toplam 21 parselde 0-15 ve 15-30 cm derinliklerde ağırlıklı ortalama çap (AOÇ), hacim ağırlığı, su tutma kapasitesi, gözeneklilik, penetrasyon direnci ve hidrolik iletkenlik belirlenmiştir. Korumalı toprak işleme yöntemlerinden olan STİ, ağırlıklı ortalama çapı Gİ-1 ve Gİ-2'ye göre 0-15 cm'de %253 ve %509, 15-30 cm'de %222 ve %152 oranında artırmıştır. Toprakta tutulan su değerleri, bütün işleme uygulamalarında her iki derinlikte de genel olarak birbirine yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of 7 different long-term tillage methods on the hydrophysical properties of the soil were investigated in the experimental field where two crops were grown per year in Çukurova conditions. As soil tillage applications; conventional tillage with stubble (CT-1), conventional tillage with stubble burnt (CT-2), reduced tillage with heavy disc harrow (RT-1), reduced tillage with rototiller (RT-2), reduced zero tillage with heavy disc harrow (RT-3), strategic zero tillage (ST) and zero tillage with direct cultivation (NT) methods were used. In the long term (13 years) soil hydrophysical properties of 7 different tillage methods in 21 separate plots are weighted average diameter, volume weight, water retention, capacity, porosity, penetration resistance and hydraulic conductivity were determined. STI, which is one of the protected tillage methods, increased the weighted average diameter value by 253% and 509% at 0-15 cm, 222% and 152% at 15-30 cm, compared to traditional cultivation methods CT-1 and CT-2. The water retained values in the soil were found to be generally close to each other at both depths in all cultivation applications.