SOC estimation for battery management system
Pil yönetim sistemi için SOC tahmini
  1. Tez No: 729891
  2. Yazar: MUSTAFA FAHMI AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE APAYDIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aküler, şarj edilebilir elektrik sistemlerinin genellikle birincil enerji depolama öğesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde akü ile çalışan cihazlar arttıkça ve geliştikçe akünün verimli kullanımı ve kullanım süresi kritik bir hale gelmiştir. Bu kapsamda, akünün şarj durumu (SOC) değerinin bilinmesi, akünün verimli kullanılmasına, aşırı şarj–deşarjı önleyerek pilin ömrünün uzatılmasında katkı sağlayan önemli bir parametredir. Dolayısıyla akülerde SOC değerinin yüksek hassasiyetle hesaplanması oldukça önem kazanmıştır. Bu tezde, Akü SOC değerinin doğru ve yüksek hassasiyetle hesaplanması için, dinamik devre modeli kullanan Kalman filtresi, Rint devre modeli ile akü terminal voltajını kullanan Voltaj tabanlı yöntem ve Coulomb sayimi olmak üzere 3 temel metod modifiye edilerek sunularak yöntemlerin başarısı yapılan simulasyonlar ile desteklenmiştir. Ayrıca bu metodların birbirine göre avantajları ve dezavantajları incelenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Batteries are often used as the primary energy storage element of rechargeable electrical systems. Today, as battery-powered devices increase and develop, the efficient use and duration of use of the battery has become critical. In this context, knowing the state of charge (SOC) value of the battery is an important parameter that contributes to the efficient use of the battery and to prolonging the life of the battery by preventing overcharge-discharge. Therefore, it has become very important to calculate the SOC value in batteries with high precision. In this thesis, in order to calculate the SOC value of the battery accurately and with high precision, modified Kalman Filter method using dynamic circuit model, Voltage-based method using battery terminal voltage with Rint circuit model, and Coulomb counting method are presented. These methods are also validated by simulation studies. In addition, the advantages and disadvantages of these methods and their comparision are explained.