65 yaş üstü hastalarda konjuge pnömokok aşısının COVID-19 a karşı korumadaki etkinliği
Effectiveness of conjugate pneumococ vaccine in protection against COVID-19 in patients over 65 years of age
- Tez No: 729892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkilerken, erken dönemde yapılan tüm çalışmalarda yaş ile hastalığın şiddeti ve mortalitesinin daha fazla olduğu saptanmış ve ileri yaş risk faktörü olarak bildirilmiş idi. Hastalığa ait spesifik bir tedavi olmaması aşı çalışmalarını hızlandırırken, hastalık için risk grubu olan kırılgan yaşlı nüfusta bağışıklama stratejileri de önem kazanmıştır. Çalışmamızda pandeminin ilk yılında COVID-19 aşısının uygulanmadığı dönemde, yaşlı hastalarda var olan konjuge pnömokok aşısı (KPA)'nın COVID-19'a karşı korumada etkinliğini, mortalite ve morbiditeye etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya; Kayabaşı Murat Kızılkale Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı olan 65 yaş üstü 565 erişkin dahil edildi. Çalışma ülkemizde ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 ile aşı kampanyasının başladığı 14 Ocak 2021 tarihleri arasında yapıldı. Hastaların retrospektif olarak boy, kilo, vücut kitle indeksi, eğitim durumu, yaşadığı yerdeki hane halkı sayısı, kronik hastalıkları ve sigara kullanım alışkanlıkları incelendi. Aynı zamanda bireylerin son beş yılda KPA ile aşılanmaya ilişkin kayıtları ve COVID-19 geçirme durumları değerlendirildi. COVID-19 ile enfekte olan hastaların toraks tomografilerindeki parankimal tutulumları CO-RADS skorlamasına göre sınıflandırıldı. COVID-19 geçiren kişilerde tanıyı takiben ilk bir aylık süredeki mortalite durumları değerlendirildi. Demografik bilgileri, tıbbi özgeçmiş veya aşılanma kayıtları eksik olan 45 birey çalışmadan çıkarıldı. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: While the COVID-19 pandemic affected the whole world, in all studies conducted in the early period, age and the severity and mortality of the disease were found to be higher, and advanced age was reported as a risk factor. While the lack of a specific treatment for the disease accelerates the vaccine studies, immunization strategies have also gained importance in the fragile elderly population, which is a risk group for the disease. In our study, we aimed to determine the efficacy of the conjugated pneumococcal vaccine available in elderly patients in the protection against COVID-19 and the factors affecting mortality and morbidity in the period when the COVID-19 vaccine was not administered in the first year of the pandemic. Materials and methods: 565 adults over the age of 65 who were registered at Kayabaşı Murat Kızılkale Family Health Center were included to the study. The study was conducted between March 11, 2020, when the first case was detected in our country, and January 14, 2021, when the vaccination campaign started. The patients' height, weight, body mass index, education level, number of households where they live, chronic diseases and smoking habits were analyzed retrospectively. At the same time, the records of individuals regarding vaccination with conjugated pneumococcal vaccine (PCV) in the last five years and their cases of having COVID-19 were evaluated. Parenchymal involvement in thorax tomography of patients infected with COVID-19 was classified according to CO-RADS scoring. Mortality status in the first month following the diagnosis was evaluated in people who had COVID-19. Forty-five individuals with missing demographic information, medical history or vaccination records were excluded from the study. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program was used for statistical analysis.