Üvez (Cormus domestica (L.) Spach) kullanılarak elde edilen manyetik adsorban ile sulu çözeltilerden boya giderimi
Removal of dye from an aqueous solution by an magnetic adsorbent prepared using Cormus domestica (L.) spach
  1. Tez No: 729890
  2. Yazar: ALİ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan su kirliliği, günümüzde en önemli çevresel sorunlardan biri haline gelmiştir. Boyar maddeler bir çok endüstride yaygın uygulamaları ve büyük ölçekli üretimleri nedeniyle önemli ölçüde çevre kirliliğine neden olmakta ve halk sağlığı için ciddi bir risk faktörü oluşturmaktadır. Günümüzde, boyar maddelerin su kaynaklarından uzaklaştırılması, yalnızca büyük bir çevresel sorun olmakla kalmayıp aynı zamanda bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında üvezin (Cormus domestica (L) spach) manyetik modifikasyonu ile sudan kolay ayrılabilirlik ve yeniden kullanılabilirlik özelliklerine sahip, düşük maliyetli manyetik adsorban hazırlanarak, bir azo gıda boyar maddesi olan tartrazini sulu ortamdan uzaklaştırmadaki etkinliği, boyar maddenin başlangıç derişimi, adsorban miktarı, pH, temas süresi gibi parametrelerin etkisi ve adsorbanın tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water pollution caused by industrial activities has become one of the most important environmental problems. Due to their large-scale production and widespread application, synthetic dyes cause considerable environmental pollution and constitute a serious risk factor to public health. Nowadays, removal of dye molecules from water sources has not only become a major environmental concern but also a necessity. In this study, a magnetic composite was produced from Cormus domestica (L) spach by chemical precipitation method and application of the magnetic adsorbent for the removal of a toxic azo dye, tartrazine, from aqueous solutions has been investigated. The effects of the parameters such as pH, initial dye concentration, adsorbent doses and contact time on the removal of the dye was studied. Reusability of low-cost magnetic adsorbent, which can be easily separated from water has been investigated.