Başarılı koroner stent işlemi sonrası klopidogrel tedavisini erken bırakma prevalansı ve öngördürücüleri
The prevalence and predictors of early clopidogrel withdrawal after successful coronary stent implantation
  1. Tez No: 729900
  2. Yazar: ÇAYAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. ASIM OKTAY ERGENE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Perkutan koroner girişim (PKG) alanındaki gelişmelere rağmen erken koroner stent trombozu %1-2'ler seviyesindedir. Son yıllarda ilaç salınımlı stentler ile geç ve çok geç tromboz riskinin arttığı yönündeki yayınlar ile stent trombozu yeniden yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Stent trombozu ile ilişkili bir çok faktör tanımlanmıştır. Bu faktörlerden en önemlisi de klopidogrelin erken bırakılmasıdır. Klopidogrelin erken bırakılması ile ilişkili faktörler hakkında çalışma gerek dünyada gerekse de ülkemizde yok denecek kadar azdır. Bu çalışmamızda kliniğimizde başarılı koroner stent işlemi uygulanan hastaların 30 günlük takip sırasında klopidogrel tedavisini erken bırakma prevalansını ve bununla ilişkili öngördürücüleri saptamayı amaçladık. Materyal Metod: Aralık 2007 ve Aralık 2007 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kardiyoloji kliniğinde koroner stent uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilme açısından değerlendirildi. Çalışmaya başarılı koroner stent işlemi yapılan hastalar dahil edildi. PKG işleminin başarılı olduğu ancak mevcut yatış sırasında stent trombozu dışında bir nedenle ölen hastalar, kendisine ulaşmamız için en az bir telefon numarası sağlayamayan hastalar ve çalışmaya katılmak istemeyen hastalar çalışmadan dışlandı. hstaların demografik, sosyoekonomik ve klinik verileri kaydedildi. takip verileri 30 günün sonunda hastalarla veya hasta yakınlarıyla telefon görüşmesi yapılarak elde edildi. Bu görüşmede sağkalım, klopidogrel ve diğer ilaçların kullanımı ve tekrar hastaneye yatışlar konusunda bilgi alındı. Klopidogrel tedavisini erken bırakma iki şekilde tanımlandı. Klopidogrelin taburculuk sonrası hiç kullanılmaması: hiç kullanmama, klopidogrelin taburculuk sonrası toplamda 20 günün altında kullanılması veya tedaviye en az 5 gün üst üste ara verilmesi: kısmi kullanma olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya dahil etmek üzere değerlendirilen 398 hastanın 13'ü (%3,2) hakkında telefonla ulaşılamadığından veya hastaneye yeniden başvurmamaları nedeniyle takip verisi alınamadı ve çalışma dışında bırakıldı. Ayrıca stent işlemi sonrası 30 gün içerisinde ölen altı hastanın dördünde klopidogrel kullanımı hakkında sağlıklı veri alınamadığından çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya alınan hastaların 103'ü (%27) kadın 278'i (%73) erkek idi. Tüm hastaların ortalama yaşı 57,8 ±10,6 idi. Hastaların 323'ünün (%84,8) klopidogrel tedavisine düzgün olarak devam ederken, 58'inin (%15,2) klopidogrel tedavisini erken bıraktığını saptadık. Tüm hastaların 19'u (%4,8) klopidogreli taburculuk sonrası hiç kullanmamışken, 39'u (%16,7) kısmen kullanmış idi. Kesin stent trombozu 6 hastada gelişirkenbu hastalardan biri (%16,7) öldü. Kesin stent trombozu gelişen 6 hastanın 5'i (%83,3) klopidogrel tedavisini erken bırakmıştı. Klopidogrel tedavisini erken bırakan hastalarda klopidogreli kullanan hastalara göre daha fazla oranda kronik hastalık (p=0,04) ve daha az oranda stent hikayesi (p=0,01) mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Despite improvements of percutaneous coronary intervention techniques and adjunctive medical therapies prevalence of early stent thrombosis is still 1-2%. Many factors that are associated with stent thrombosis have been identified. Early clopidogrel withdrawal is the most important factor for stent thrombosis. No data is reported about clopidogrel withdrawal in Turkey up to now. In this study we aimed to determine the prevalence and predictors of early clopidogrel withdrawal following successful coronary stent implantation. Methods: Between December 2006 and December 2007 398 consecutive patients who underwent successful coronary stent implantation at our hospital included in this study. Patients who died due to reason other than stent thrombosis during same hospitalisation, patients who cannot provide at least one telephone number for contact and patients who refused to participate were excluded. Patients were interviewed by a telephone call 30 days after stent implantation. Detailed data about the maintenance on prescribed drugs and rehospitalisations were obtained. Early clopidogrel withdrawal was defined as follows. Patients who did not take clopidogrel after discharge were defined as 'never used' and patients who took clopidogrel less than 20 days and patients who interrupted therapy at least 5 successive days were defined as 'partially used'. Results: We included 398 patients in this study. Thirteen patients were lost to follow-up. Six patients (1.5%) died within 30 days. We could not have obtained data about clopidogrel withdrawal in patients who died. Therefore 30 days follow-up data were available for 381 patients. Of these 381 patients 103 (27%) were women and 278 (73%) were men. Mean age was 57.8±10.6 years. Of 381 patients 323 (84.8%) reported that they were still taking clopidogrel whereas 58 (15.2%) reported that they early stopped to take clopidgrel.