Erişkin epilepsi hastalarının klinik özellikleri ile dikkat eksikliği hiperaktivite düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between clinical features of adult epilepsy patients and attention deficit hyperactivity levels
  1. Tez No: 729967
  2. Yazar: NUR PINAR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Epilepsi görülme oranı çocuk ve ergenlerde yüksek olmakla birlikte erişkinlerde de yaygınlığı artmakta olan bir nörolojik bozukluktur. Psikiyatrik bozukluklarla ve çocukluk-ergenlik dönemlerinde DEHB ile birlikte oldukça sık görülmektedir. DEHB yaşam boyu yükü ve anti epileptik ilaçların bilişsel yan etkileri erişkin epilepsi hastalarında DEHB görülebileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada Erişkin Epilepsi Polikliniği hastalarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeylerinin ve dikkat eksikliği hiperaktivite düzeyleri ile ilişkili değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi, Nöroloji Anabilim Dalı Erişkin Epilepsi Polikliniği'nde ayaktan takip edilen epilepsi hastaları ile yürütülen kesitsel bir çalışmadır. Araştırma örneklemi 68 epilepsi olan erişkinler ile yaş ve cinsiyet yönünden eşleştirilmiş 68 kişilik sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 136 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Wender- Utah Derecelendirme Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri ile veri toplanmıştır. Epilepsi hastalarının DEHB olma ihtimalinin kontrol grubuna göre 7.8 kat daha fazla olduğu, fokal nöbet geçiren hastaların DEHB düzeylerinin jeneralize nöbet geçirenlerden daha yüksek olduğu, son bir ayda birden fazla nöbet geçirenlerin DEHB düzeylerinin son bir ayda bir ve daha az nöbet geçirenlerden daha yüksek olduğu, geçmişe dönük DEHB düzeyi ile erişkin DEHB düzeyleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the incidence of epilepsy is high in children and adolescents, it is a neurological disorder with an increasing prevalence in adults. It is seen quite frequently with psychiatric disorders and ADHD in childhood and adolescence. ADHD lifetime burden and cognitive side effects of antiepileptic drugs suggest that ADHD can be seen in adult epilepsy patients. In this study, it was aimed to examine the attention deficit and hyperactivity levels and the variables associated with attention deficit hyperactivity levels in Adult Epilepsy Outpatients. This is a cross-sectional study conducted with outpatient epilepsy patients in the Adult Epilepsy Outpatient Clinic of the Çukurova University Faculty of Medicine, Balcalı Hospital, Department of Neurology. The research sample consisted of a total of 136 individuals, 68 adults with epilepsy and 68 healthy control group matched for age and gender. Data were collected from the participants using the Sociodemographic Information Form, the Wender-Utah Rating Scale, the Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale and the Brief Symptom Inventory. Patients with epilepsy were 7.8 times more likely to have ADHD compared to the control group, patients with focal seizures had higher ADHD levels than those with generalized seizures, those who had more than one seizure in the last month had higher ADHD levels than those who had one or less seizures in the past month. It was found that there is a relationship between the level of adult ADHD and the level of adult ADHD.