Modernleşme sürecinde Türk kadınının siyasal yaşama katılımı
Participation of Turkish women in political life in the modernization period
- Tez No: 729974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kadınların siyasal yaşama katılımları erkeklere oranla oldukça düşüktür. Tarihsel olarak kadın ve erkeğin farklı rollerinin olduğu fikri, kadın temsilinin siyasette daha az olmasına neden olmuştur. Kadınlar, avcı-toplayıcı dönemde yaşam alanlarında kalarak çocukların ve evin bakımını üstlenmiştir. Bununla birlikte eşinin olmadığı durumlarda ailesini ve yaşam alanını koruyabilmek için mücadele etmiştir. Bu durum, Türk topluluklarında da var olmakla birlikte, özellikle güç kavramının erkek veya kadına atfedilmediği, iki cinsin de her alanda eşit kabul edildiği görülmektedir. Konar-göçer bir yaşam şekline sahip olan Türk topluluklarında kadınlar; erkeklerle birlikte devlet yönetimine katılmışlar, elçilik gibi önemli işlerde de görev almışlardır. Fakat zamanla İslamiyet'i seçen Türklerde Arap kültüründen etkilenme meydana gelmiş, böylece kadınlar hayatın her alanında daha pasif konuma getirilmiştir. Cumhuriyet Rejimi sonrasında bu durum değiştirilmeye çalışılmış, kadınlara toplumun her alanında haklar ve özgürlükler verilmiştir. Fakat toplumsal temelde yer alan cinsiyet rolleri, kadınların özellikle siyasal yaşamda istenilen şekilde temsil edilmelerine engel olmuştur.
Özet (Çeviri)
The participation of women in political life is quite low compared to men. Considering the reasons for this, there is the idea that historically women and men have different roles. During the hunter-gatherer period, women remained in their living quarters and took care of the children and the house. However, he struggled to protect his family and living space in the absence of his wife. This situation is also seen in Turkish communities, and it is seen that the concept of power is not attributed to men or women, and both genders are considered equal. In Turkish communities, which have a nomadic lifestyle, women participated in the state administration together with men and took part in important jobs such as embassies. However, in time, the Turks who converted to Islam were influenced by the Arab culture, so women were made more passive in all areas of life. After the republican regime, this situation was tried to be changed, women were given rights and freedoms in all areas of society, but the gender roles on the basis of them prevented women from being represented in the desired way, especially in political life.