Ağrı ilinde tarımsal yayım hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of agricultural publishing services in Agrı
  1. Tez No: 729975
  2. Yazar: HATİCE BARUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; Ağrı ilinde tarımsal yayım hizmetlerindeki mevcut durumu saptayarak tarımsal yayım hizmetlerinin etkinliğini artırmak için gerekli koşulları tartışmak ve bu yönde öneriler geliştirmektir. Bu amaçla Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne kayıtlı bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetini gerçekleştiren 100 işletme belirlenerek anket çalışması yapılmıştır. İşletmelerle yapılan anketlerden elde edilen veri sonuçlarına göre; İşletme sahiplerinin %12'si kadın, % 88'i erkek olup işletmelerin kullanımında cinsiyet olarak erkeklerin çoğunlukta olduğu kadının büyük emeği olmasına rağmen erkekler kadar etkin olmadıkları görülmektedir. Üreticilerin %34 ünün hayvancılığı aile ihtiyacı için yaptığı, %36'sınında ticari amaçla yaptığı tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucuna göre üreticilerin elde ettikleri kaynakları etkin kullanmadıkları geleneksel yöntemlere çok fazla bağlı kaldıkları görülmektedir. Üreticilerin yeni teknoloji ve uygulamalarıdan daha fazla yararlanması için kırsal alanda yayım faaliyetinin etkin olması gerektiği ve yayım faaliyeti arttıkça üretim ve verimde artış olabileceğini belirtmişlerdir. Sivil toplum kuruluşları önder çiftçilerle birlikte kırsaldaki çiftçilerin tarımsal yayım faaliyetlerine katılımının sağlamada beraber rol alabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the conditions required to improve the e ciency of the agricultural extension services by determining the current situation and to assert suggestions in this aspect. For that purpose, 100 businesses obligated to the Provincial Agriculture and Forest Dictorate of Ağrı that practise plant and animal production were determined and a survey was conducted. According to the results gathered from the surveys conducted, 12% of the proprietors who participated in the study were female and 88% of them were male. Although the female labour force has more effort, it is evident that they are not as active as male labour force and that 34% of the breeders pursue this occupation for the maintenance of their families and 3S% for commercial purposes. It is clear that the breeders don't use the resources they acquire effectively enough and they are too dependent on traditional methods. It is stated that extension activities should be more effective so as to enable breeders to benefit from new technological implementations and that there might be an increase in production and efficiency thanks to the increase in extension activities. It is also inferred that civil society organizations might take part in providing the participation of farmers in rural areas with their chief farmers.