Sarı kantaronun (Hypericum perforatum) oksidatif stres koşullarında müller hücreleri üzerine etkisi
The effect of St. John's Wort (Hypericum perforatum) on müller cells under oxidati̇ve stress conditions
  1. Tez No: 729986
  2. Yazar: BURCU DİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI UĞURLU BAYARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Müller hücreleri retina sağlığı ve fonksiyonunun korunmasında önemli rol oynayan ana glia hücreleridir. Müller hücreleri tüm retina boyunca yayılarak nöronlar ve kan damarları ile etkileşim halindedir. Müller hücreleri, nöronların hayatta kalması ve işlevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli faktörleri salgılar. Hastalık durumunda Müller hücrelerinin hasara uğraması nöron fonksiyon bozukluğu ve hücre ölümüyle birlikte diyabetik retinopati gibi retinal patolojilere yol açmaktadır. Sarı kantaron olarak bilinen Hypericum perforatum L., Hypericaceae familyasının çok yıllık otsu bir bitkisidir. Farmakolojik ve klinik çalışmalar, sarı kantaronun antibakteriyel, antiviral, anti-enflamatuar, antioksidan, antidepresan, antikanser ve nöroprotektif aktiviteleri olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, sarı kantaron özütleri (su, etil asetat, metanol), sarı kantaron yağı ve sarı kantaron bileşenlerinden hiperisin ve hiperforinin H2O2 ile MIO-M1 hücrelerinde indüklenen oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği irdelenmiştir. Hücre canlılığı analizi sonuçlarına göre 1000 µg/ml su özütü muamelesi ile koruyucu etkinlik tespit edilmiştir. Sarı kantaron su özütünün detaylı içerik analizi, MIO-M1 hücreleri üzerinde oksidatif strese karşı koruyucu aktiviteye sahip olan bileşenlerin belirlenmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Müller cells are the main glial cells that play an important role in maintaining retinal health and function. Müller cells spread throughout the entire retina and interact with neurons and blood vessels. Müller cells secrete factors necessary for neurons to survive and function. In diseased state, damage to Müller cells leads to neuronal dysfunction and cell death, as well as retinal pathologies such as diabetic retinopathy. Hypericum perforatum L., known as St John's Wort, is a perennial herbaceous plant in the Hypericaceae family. Pharmacological and clinical studies have shown that St. John's Wort extracts have antibacterial, antiviral, anti-inflammatory, anti- oxidant, antidepressant, anticancer and neuroprotective activities. In this study, the protective effects of St. John's Wort extracts (water, ethyl acetate, methanol), St. John's Wort oil, hypericin and hyperforin against H2O2-induced oxidative stress in MIO-M1 cells were investigated. According to the results of cell viability analysis, protective activity was observed with 1000 µg/ml water extract treatment. Chemical composition analysis of water extract would allow the determination of the components that possess the protective activity on MIO-M1 cells against oxidative stress.