Türk Savunma Sanayii tedarik zinciri oluşumuna ait etmenlerin modellenmesi ve analizi
Modeling and analyzing of Turkish Defense Industry supply chain enablers
  1. Tez No: 730000
  2. Yazar: ÖZGÜR TIRPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması ile Savunma Sanayii Tedarik Zincirinin tabana yayılmasına ilişkin etmenler ortaya konmuş ve bunu stratejik bir plan olarak kabul eden Türk Savunma Sanayii Tedarik Zinciri için örnek bir çalışma yapılarak tabana yayılmış bir tedarik zincirinin önündeki engellerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hipotez geliştirme aşamasında literatür araştırmasının yanında Yorumlayıcı Yapısal Modelleme Yöntemi de kullanılarak hem genel, hem akademik hem de sektöre yönelik bakış açıları elde edilmiştir. Genel olarak Nitelikli İnsan Kaynağının Tedarik Zincirinin Ar-Ge Yeteneği, Ekonomik Sürdürülebilirlik ve Rekabetçilik unsurlarına etkileri incelenmiştir. Ayrıca Üniversite ve Araştırma Kuruluşu İşbirliklerinin bu yapıya katkıları da irdelenmiştir. Bu doğrultuda 92 adet Türk Savunma Sanayi Tedarik Zinciri yöneticisinden anket verisi temin edilmiş ve SmartPLS yazılımı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modeli yöntemi ile sonuçlar incelenmiştir. Gerçekleştirilen testler sonucunda Türk Savunma Sanayii Tedarik Zincirinin tabana yayılması için Nitelikli İnsan Kaynağının öncelikli engel olduğu görülmüştür. Esneklik ve Fiziksel Altyapı Yeterliliğinin de Türk Savunma Sanayii Tedarik Zinciri için önemli unsurlardan olduğu tespit edilerek Üniversite ve Araştırma Kuruluşu İşbirliğinin katkısına yönelik algının henüz gelişmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the factors related to the expansion of the Defense Industry Supply Chain to the base have been revealed and a case study for the Turkish Defense Industry Supply Chain, which accepts this as a strategic plan, is aimed to determine the obstacles in front of a supply chain. In the hypothesis development stage, both general, academic and sectoral perspectives were obtained by using the Interpretive Structural Modeling Method in addition to the literature research. In general, the effects of Qualified Human Resources on R&D Capabilities, Economic Sustainability and Competitiveness of the Supply Chain were examined. In addition, the contributions of University and Research Institution Collaborations to this structure were also examined. In this direction, survey data were obtained from 92 Turkish Defense Industry Supply Chain managers and the results were analyzed with the Structural Equation Model method using SmartPLS software. As a result of the tests carried out, it has been seen that Qualified Human Resource is the primary obstacle for the spread of the Turkish Defense Industry Supply Chain to the base. It has been determined that Flexibility and Physical Infrastructure Adequacy are also important elements for the Turkish Defense Industry Supply Chain, and it has been revealed that the perception of the contribution of University and Research Institution Cooperation has not developed yet.