Tenis sporcularının zihinsel dayanıklılıkları ile sporda sürekli kendine güven düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness and continuous self-confidence levels in sport in tennis players
  1. Tez No: 730038
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasının amacı tenis sporcularının zihinsel dayanıklıklıkları ile sürekli kendine güven düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla Samsun ilinde yer alan Play Tenis Kulübü'nün 18 yaş üstü sporcularının gönüllü katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada, 158 sporcuya zihinsel dayanıklılık (Altıntaş ve Bayar Koruç, 2016) ve sürekli kendine güven ölçeği (Yıldırım, 2013) uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen nicel veriler SPSS programı kullanılarak cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş, spor yaşı, anne-baba eğitim durumu, gelir durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmış ve zihinsel dayanıklılık ile sürekli kendine güven arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Tenis sporcularının cinsiyet, medeni durum, kendi eğitim durumları, anne ve baba eğitim ve gelir durumları ve kendi yaşlarına göre kendine güven düzeyleri ve zihinsel dayanıklılıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mental toughness and continuous self-confidence levels of tennis players. For this purpose, mental toughness and continuous self-confidence scale was applied to 158 player over the age of 18 in Samsun Play Tennis Club. The quantitative data obtained from the scales were compared according to the variables of gender, marital status, educational status, age, sports age, parental education level, income status using the SPSS program, and the relationship between mental toughness and continuous self-confidence was examined by correlation analysis. No statistically significant difference was found between tennis players' gender, marital status, their own educational status, parental education and income status, and self-confidence levels and mental toughness according to their age (p>0.05).