Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, sağlıklı kardeşleri ve sağlıklı kontrollerde galectin-1 ve galectin-3 seviyelerinin incelenmesi
Investigation of galectin-1 and galectin-3 levels in children with autism spectrum disorder, their healthy siblings, and healthy controls
- Tez No: 730122
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Arka plan ve amaç: Otizm spektrum bozukluğunda (OSB) genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı bildirilmekte birlikte OSB etiyolojisi henüz netlik kazanmamıştır. Son yapılan araĢtırmalar nöroinflamasyon ve immün sistem disfonksiyonunun nörogeliĢimsel bozuklukların patofizyolojisindeki rolü üzerinde durmuştur. Literatürde, farklı nörogelişimsel bozuklukların etiyolojisinde potansiyel rolü olabileceği düşünülen galectin-1 ve galectin-3 ile ilgili çalışmalara rastlansa da, OSB ile galectin seviyeleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, OSB tanısı alan çocuklarda serum galectin-1 ve galectin-3 düzeylerinin OSB'li çocukların sağlıklı kardeşleri ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, hastalık şiddetinin ve klinik özelliklerin bu potansiyel biyobelirteçlerin serum düzeyleri ile olası ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışma, olgu grubu, otizmli çocukların sağlıklı kardeşleri (1.kontrol grubu) ve sağlıklı kontrol grubu (2.kontrol grubu) olmak üzere üç gruptan oluşmaktaydı. Olgu grubuna DSM-5 tanı kriterlerine göre OSB tanısı almış 42 katılımcı, 1. kontrol grubuna otizmli çocukların sağlıklı kardeşlerinden oluĢan 42 katılımcı ve 2. kontrol grubuna sağlıklı gönüllülerden oluşan 42 katılımcı dahil edildi. Olgu grubu ve 2. kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından benzerdi. Çalışma örnekleminin klinik ve sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek için sosyodemografik veri formu, psikiyatrik tanıları değerlendirmek için Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli DSM-5-Türkçe (ÇDġG-ġY-DSM-5-T) kullanıldı. Ayrıca olgu grubunun klinik özelliklerini değerlendirmek için Güçler Güçlükler Anketi, Çocukluk Çağı Otizm Değerlendirme Ölçeği, Sorunlu Davranış Kontrol Listesi kullanıldı. Her üç gruptan yaklaşık 5-8 ml venöz kan alınmıştır. Serum örnekleri ELISA yöntemi ile değerlendirilerek galectin-1 ve galectin-3 düzeyleri ölçülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Although genetic and environmental factors have been reported to play an important role in autism spectrum disorder (ASD), the etiology of ASD has not yet been clarified. Recent research has focused on the role of neuroinflammation and immune system dysfunction in the pathophysiology of neurodevelopmental disorders. Although there are studies on galectin-1 and galectin-3, which are thought to have a potential role in the etiology of different neurodevelopmental disorders, no study examining the relationship between ASD and galectin levels has been found in the literature. The main purpose of this study is to compare serum galectin-1 and galectin-3 levels in children diagnosed with ASD with healthy siblings of children with ASD and healthy controls, and to investigate the possible relationship between disease severity and clinical features and serum levels of these potantial biomarkers. Method: The study consisted of three groups: the case group, the healthy siblings of children with autism (control group 1) and the healthy control group (control group 2). The case group included 42 participants diagnosed with ASD according to DSM-5 diagnostic criteria. Control group 1 included 42 healthy siblings of children with autism, and control group 2 included 42 healthy volunteers. The case group and the control group 2 were similar in terms of age and gender. Sociodemographic form was used to evaluate the clinical and sociodemographic characteristics of the study sample, and the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children, Present and Lifetime Version DSM-5- Turkish (CDSG-ġY-DSM-5-T) was used to evaluate psychiatric diagnoses. In addition, the Strengths and Difficulties questionnaire, Childhood Autism Rating Scale, and Aberrant Behavior Checklist were used to evaluate the clinical characteristics of the case group. Approximately 5-8 ml of venous blood was collected from all three groups. Serum samples were evaluated by ELISA method and galectin-1 and galectin-3 levels were measured.