Türk çocuklarında kronolojik yaş tayininde London atlas yöntemi bulgularının farklı biyoistatistiksel çözümlemeler ile değerlendirilmesi
The evaluation of the London atlas method findings for chronological age determination in Turkish children with different biostatistical analysis
  1. Tez No: 730145
  2. Yazar: EDİBE EGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Farklı yaş tayin yöntemlerinin Türk çocuklarının kronolojik yaşları ile arasındaki farkın incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Çalışmaya 4-12 yaş aralığında olan 343 çocuk (174 erkek,169 kız) dâhil edildi. Hastaların doğum tarihleri, radyografinin çekildiği tarihteki yaşları hesaplandıktan sonra radyografik bulgular üzerinden London Atlas ve Demirjian yöntemiyle ile yaşları hesaplandı. Elde edilen verilerin analizi tanımlayıcı istatistik, Varyans Analizi, eşleştirilmiş örneklemler t testi ve Lineer regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: 343 hasta bu çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılan 174 erkek ve 169 kız hasta 4-12 yaş arasındadır. Hastaların ortalama kronolojik yaşı 7,94±2,289 (min 4,02,max 12,33)olarak hesaplanmıştır. London Atlas yaşı 8,23±2,307 (min 4,5 max 12,5) olarak hesaplanmıştır. Demirjian yöntemi ile hesaplandığı zaman 8.63±2.239 (min 4, max 14.70) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to examine the distinction between the different age determination methods and the chronological ages of Turkish children. Material and Method: A total of 343 children aged 4-12 years, consisting of 174 boys and 169 girls, have been included in the study. After calculating the birth dates of the patients and their ages at the time of radiographs, their ages were calculated using the London Atlas and Demirjian method based on the radiographic findings. Descriptive statistics, analysis of variance Paired-samples t-test, Lineer Regression Analysis were used to analyze the data of the study. Results: When the mean chronological age was calculated for the 343 children in the study, 7.94±2.289 (min 4.02, max 12.33) results were obtained. It was found to be 8.23±2.307 when calculated with the London atlas method and 9.48±8.134 when calculated with the Demirjian method. Comparing the mean age, it was seen that there was no difference between the London atlas and the chronological age. However, a statistical difference was found between the Demirjian method and the London Atlas method and chronological age. Conclusion: The London Atlas method makes predictions more consistent with chronological age. The use of Turkish children in age determination calculations according to the Demirjian method will give a value close to the chronological age.