Modeling, simulation and control of fuzz recycling process for textile industry
Tekstil endüstrisi için hav geri dönüşüm sürecinin modellenmesi, benzetimi ve kontrolü
- Tez No: 730146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAY KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geri dönüşümün önemi, çevreye sağladığı faydalardan kaynaklanmaktadır. Bu noktada dikkati halı imalatına yönlendirmek isteriz. Halı üretim süreci tamamlandıktan sonra üretilen“iplik kesme”aşamasından geçerek ince iplikler (havlar) elde edilir. Havların mevcut fiziksel formda yeniden kullanılması zor olduğu için atılır. Mevcut çalışma; havı, yeniden kullanılabilir katı bir malzemeye dönüştürmeye yardımcı olan bir, hav geri dönüşüm makinesinin matematiksel modellemesi ve simülasyonuna odaklanmaktadır. İşlem, kabın hav ile doldurulması ve havın istenilen yoğunluğa ulaşana kadar sıkıştırılması olmak üzere iki aşamaya ayrılır. Doldurma işlemi modellemesi, pompalama prosedürü boyunca hav konsantrasyonundaki değişikliğin gösterilmesine dayanır, bu da hav konsantrasyonu değişiminin bu aşamada hem salınan hava hem de kap yoğunluğu üzerindeki etkisini ifade eden bir ilişkiye yol açar. Sıkıştırma işlemi modellemesi, filtrelenmiş çıkış deliklerinden havayı serbest bırakmak için hava-hav karışımına belirli bir basınç uygulayan ve havı katı halde üretmek için sıkıştıran bir kompresöre güvenir. Hesaplamalar ve mevcut veriler kullanılarak, bu işlem sırasında malzemenin hacim ve yoğunluk ilişkisinin doğrusal olduğu ve modelin simüle edilmesi, basıncın hem hacim hem de yoğunluk üzerindeki etkisini göstermiştir. Ek olarak, her aşamadaki basınç değişimini modelleyen basınç dinamiği gösterilmektedir. Bu sistemin büyük miktarlarda halı endüstrisi atığını kurtarabilecek yeni bir geri dönüşüm makinesinin oluşturulmasına yardımcı olması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
The importance of recycling comes from the benefits it returns to the environment. Pointing on carpet manufacturing, after the production process is completed the carpet passes through“thread trimming”stage, which results in fine threads (fuzz). The fuzz is disposed only because it is difficult to reuse it in current physical form. The current study focuses on the mathematical modeling and simulation of a fuzz recycling machine that helps reform the fuzz into a reusable solid material. The process is divided into two stages, filling the vessel with fuzz and compressing it until it reaches the desired density. Filling process modeling relies on indicating the change in fuzz concentration through the pumping procedure, which leads to a relation expressing the effect of the fuzz concentration variance on both released air and vessel density through this stage. Compression process modeling counts on a compressor that applies specific pressure on the air-fuzz mixture to release air through filtered exit holes and compress the fuzz to produce it in solid form. Using calculations and available data it is found that the relation of volume and density of the material during this process is linear and simulating the model has shown the effect of pressure on both volume and density. Additionally the pressure dynamics modeling the pressure change in each stage is shown. This system is expected to help create a new recycling machine that can save large amounts of carpet industry wastes.