COVID-19'un işitme üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of COVID-19 on hearing
  1. Tez No: 730144
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
SARS-CoV-2'nin nörotropik bir virüs olduğu ve buna bağlı olarak odyovestibüler sistemin COVID-19'dan etkilenebileceği belirtilmiş; ancak COVID-19 ile işitme arasındaki ilişki tam anlamıyla açıklanamamıştır. Çalışmamızın amacı, COVID-19 geçirmiş bireylerde COVID-19 öncesi ve sonrası yapılan işitme testleri ile COVID-19 geçirmeyen bireylerde belirli bir zaman aralığında yapılan ilk ve ikinci işitme testlerinin karşılaştırılması sonucu elde edilen farklılıkların gruplar arasında da kıyaslanarak COVID-19'a bağlı işitme etkileniminin tespit edilmesidir. Çalışmanın deney grubuna yaşları 19-73 arasında, COVID-19 geçirmiş 47 birey; kontrol grubuna yaşları 18-64 arasında, COVID-19 geçirmemiş 45 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara saf ses ve konuşma odyometrisi, yüksek frekans DPOAE testleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmamızda bir hastada COVID-19 sonrası ani işitme kaybı gözlenmiştir. Yapılan son odyometri testinde hem deney (COVID-19 öncesi-sonrası) hem de kontrol (ilk-ikinci test) grubunda işitme eşiklerinde artış istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). İşitme eşiklerindeki farklılık gruplar arasında karşılaştırıldığında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Her iki grupta da normal işitmeye sahip olan bireylerde yüksek frekans DPOAE sonuçları karşılaştırılması yapıldığında anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir (p>0,05). Çalışmamızın sonucunda, hafif-orta şiddetli COVID-19 geçiren ve hastaneye yatmayan bireylerde dış tüy hücreleri ve işitmenin primer olarak etkilenmediği ancak COVID-19'a bağlı gelişebilecek tromboz gibi olaylar sonrası sekonder oluşumlu ani işitme kayıplarının meydana gelebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 is a neurotropic virus and the audiovestibular system may be affected by COVID-19; however, the relationship between COVID-19 and hearing hasn't been fully explained. The aim of our study is to detect the hearing impact due to COVID-19 by comparing the differences that obtained as a result of comparing the hearing tests between groups which performed before and after COVID-19 in individuals who have had COVID-19 and the first and second hearing tests performed in a certain time period in individuals who haven't had COVID-19. The study group contains 47 individuals aged between 19-73, who had COVID-19; control group contains 45 individuals aged between 18-64, who didn't have COVID-19. Pure tone and speech audiometry, high frequency DPOAE tests were applied to the participants. The data were analyzed using the SPSS 26.0 program. In our study, sudden hearing loss was observed after COVID-19 in a patient. In the last audiometry test in both the study and control groups, there was a statistically significant increase in hearing thresholds (p0.05). When the differences in hearing thresholds were compared between the groups and the high frequency DPOAE results were compared in individuals with normal hearing in both groups, significant differences weren't found (p>0.05). As a result of our study, it was thought that outer hair cells and hearing weren't primarily affected in individuals who had mild-to-moderate COVID-19 and weren't hospitalized, but sudden hearing loss could occur secondary to events such as thrombosis that may develop due to COVID-19.