Aile hekimliği polikliniğine başvuran gebelerde görülen reflünün ağız ve diş sağlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of reflux to oral health in pregnant women who applied to family medicine outpatient clinic
- Tez No: 730156
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelerde oral kavitede ve gastrointestinal sistemde fizyolojik değişiklikler olmaktadır. Bu çalışmada; gebelerde gastroözefageal reflünün ağız ve diş sağlığına (ADS) etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, kesitsel araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 178 ikinci ve üçüncü trimester gebe dahil edildi. Kişilerin onayları alındıktan sonra sosyodemografik verileri, GERD-Q, OHAT ve OHIP14 ölçekleri uygulandı, DMFT'leri belirlendi Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Physiological changes occur in the oral cavity and gastrointestinal system in pregnant women. The aim of this study was to evaluate the effects of gastroeosophageal reflux on oral and dental health in pregnant women. Method: The study was planned as a single-center, prospective, cross-sectional study and included 178 second and third trimester pregnant women who applied to Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Family Medicine Outpatient Clinic. After obtaining the consent of the individuals, sociodemographic data, GERD-Q, OHAT, and OHIP14 scales were applied, DMFTswere determined. While evaluating the findings obtained in the study, IBN SPSS Statics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statical analysis.