Sosyal medyanın ağız ve diş sağlığı ürünlerinin satın alınımında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin tüketici davranışlarına etkisi
The effect of social media on consumer behaviours of Eskişehir Osmangazi University Faculty of dentistry students on the purchase of oral and dental health products
  1. Tez No: 730186
  2. Yazar: GÖKÇEN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören öğrencilerin sosyal medya bağımlılıklarını ve internet üzerindeki pazarlama ve reklam kavramlarına karşı oluşan algılarını tespit edip elde edilen verilerin sebep-sonuç ilişkilerine dayandırılarak yorumlanmasıdır. Araştırma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunda öğrencilerin onamı kapsamında çalışmaya katılması planlandı. Öğrencilere çalışmanın amacı açıklanarak, öğrencilerin onayları alındıktan sonra anketler hazırlanan Google anket üzerinden online şekilde uygulandı. Verilerin analizi IBM SPSS 21 paket programı ile yapıldı. Nitel değişkenlere ait özet değerler frekans ve yüzde ile gösterildi. Sorulara verilen cevapların cinsiyete ve sınıflara göre frekans dağılımlarının farklılıkları ki kare analizleri ile değerlendirildi.Eğitim yıllarının ilerlemesiyle ve bu ürünler hakkında bilgi birikiminin artmasıyla birlikte, tüketim davranışlarında, sosyal medyadan etkilenme açısından herhangi bir farklılık olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
It is the interpretation of the data obtained by determining the social media addictions of the students studying at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry and their perceptions of the concepts of marketing and advertising on the internet, based on cause-effect relationships. The research group consists of students studying at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry in the 2020-2021 academic year. It was planned to participate in the study within the scope of the consent of the students in the sample group. After explaining the purpose of the study to the students and obtaining their consent, the questionnaires were administered online via the Google questionnaire. Data analysis was done with IBM SPSS 21 package program. Summary values of qualitative variables were shown with frequency and percentage. The differences in the frequency distributions of the answers given to the questions according to gender and classes were evaluated by chi-square analysis. With the advancement of education years and the increase in knowledge about these products, it was seen that there was no difference in consumption behaviours in terms of being affected by social media.