Gaziantep bölgesinde indirekt yöntemle farklı biyokimya parametreleri için referans aralığı çalışması ve değerlerin verifikasyonu
Reference range study and values verification for different biochemistry parameters in Gaziantep region with the indirect method
  1. Tez No: 730207
  2. Yazar: İSMET GAMZE KUTLUAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Referans aralıkları, klinik karar verme sürecinin önemli bir parçasıdır. Laboratuvarlar tarafından rapor edilen bu aralıklar, hastaların test sonuçlarının yorumlanmasında klinisyenler tarafından esas alınır. Bu nedenle, güvenilir aralıklar oluşturulması laboratuvarlar için önemli bir görevdir. Biz de bu çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne 2015-2021 yılları arası ayaktan başvuran hastaların verilerini kullanarak retrospektif olarak 30 test için indirekt yöntemle referans aralığı oluşturmayı amaçladık. Ayrıca elde ettiğimiz referans aralıklarını laboratuvarımıza aktarımının uygunluğunu belirlemek için verifikasyon yapmayı planlandık. Hastanemize başvuran ayaktan hastaların belirli kriterlere göre seçilen total protein, albümin, üre, ürik asit, kreatinin, total bilirubin, direkt bilirubin, glukoz, trigliserit, HDL-K, LDL-K, total kolesterol, sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, fosfor, magnezyum, AST, ALT, LDH, ALP, GGT, CK, amilaz, demir, insülin, TSH, fT4 ve fT3 testlerine ait veriler kullanıldı. Verifikasyon için sağlık durumu anketle belirlenen 80 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta verileri ile referans aralığı belirlemek için Bhattacharya ve Tukey yöntemi kullanıldı. Testlerin verifikasyonu için sağlıklı gönüllülerden elde edilen referans değerlerin belirlenen referans aralıklarının içerisinde kalma yüzdesi ve hasta verilerinin bu aralıklara göre işaretleme oranları belirlendi. Elde ettiğimiz referans aralıkları değerlendirildiğinde Tukey yöntemiyle oluşturulan aralıklar Bhattacharya yöntemi ile elde edilen aralıklara göre daha geniş olduğu görüldü. Çalışmamızda verifikasyon sonuçlarına göre Bhattacharya yöntemi ile daha uyumlu ve karşılaştırılabilir referans aralıkları elde edildiği doğrulandı. İndirekt yöntem gücünü doğru seçim kriterleri ve istatistik yöntemlerin doğru uygulanmasından alır. Bu şartlar sağlandığında, indirekt yöntemle güvenlir referans aralıklarının oluşturulabilir ve verifikasyonla kullanılabilirliği değerlendirilebilinir.
Özet (Çeviri)
Reference intervals are an important part of clinical decision making. These intervales reported by laboratories are used by clinicians in interpreting patients's test results. Therefore, establishing reliable intervals is an important task for laboratories. In this study, we aimed to create a reference interval for 30 tests retrospectively using the indirect method using outpatient data from Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital between the years 2015-2021. In addition, we planned to make a verification to determine the suitability of transferring the reference intervals we obtained to our laboratory. The data of outpatients admitted to our hospital were selected according to certain criteria. Total protein, albumin, urea, uric acid, creatinine, total bilirubin, direct bilirubin, glucose, triglyceride, HDL-C, LDL-C, total cholesterol, sodium, potassium, chlorine, calcium, phosphorus, magnesium, AST, ALT, LDH, ALP, GGT, CK, amylase, iron, insulin, TSH, fT4, fT3 tests were used. For verification, 80 volunteers whose health status was determined by questionnaire were included in the study. The Bhattacharya and Tukey method was used to determine the reference intervals with patient data. The percentage of the tests within the reference intervals of the reference values obtained from healthy volunteers for verification and the marking rates of the patient data according to these intervals were determined. When the reference intervals we obtained were evaluated, it was seen that the intervals created by the Tukey method were wider than the intervals obtained by the Bhattacharya method. According to the verification results, it was confirmed that more compatible and comparable reference intervals were obtained with the Bhattacharya method. The indirect method takes its power from the correct selection criteria and the correct application of statistical methods. When these conditions are met, safe reference intervals can be established by indirect method and their usability can be evaluated with verification.