Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarında kardiyak tutulumun değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac involvement in childhood rheumatic diseases
- Tez No: 730206
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Romatizmal hastalıklarda kardiyak tutulum asemptomatik veya subklinik vakalardan, yaşamı tehdit eden patolojilere kadar geniş bir yelpazede değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada ekokardiyografi yapılan çocukluk çağı romatizmal hastalardan kalp tutulumu olanların geriye dönük olarak değerlendirilmesi, tutulumun sıklığı, klinik bulguların ve izlem sonuçlarının farklılık oluşturup oluşturmadığının gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2013-Aralık 2018 yılları arasında hastanemiz Çocuk Romatoloji Kliniği'nde romatolojik hastalık tanısı ile takipli ve düzenli kardiyoloji kontrolleri yapılan 6 ay-18 yaş arası (ortalama yaş: 8,9±5,2 yıl, E/K:42/64) 106 hasta çalışmaya alındı. Çocukluk yaş grubundaki romatizmal hastalıklar; 1-Bağ dokusu hastalıkları (Sistemik Lupus Eritematozus, Dermatomiyozit, sistemik skleroz), 2-Vaskülitler (Kawasaki Hastalığı, Behçet hastalığı, Wegener granulamatozu, Poliarteritis nodosa, Takayasu arteriti) ve 3- Eklem hastalıkları (Juvenil idiopatik artrit) olmak üzere üç gruba ayrılarak geriye dönük incelenen dosya verileri kaydedildi. Klinik ekokardiyografik değerlendirme yapılan hastalardan kardiyak tutulum olanların bulguları ve izlem sonuçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Cardiac involvement in rheumatic diseases varies in a wide range from asymptomatic or subclinical cases to life-threatening pathologies. In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the patients with cardiac involvement among childhood rheumatic patients who underwent echocardiography, and to show whether the frequency of involvement, clinical findings and follow-up results make a difference. Materials and Methods: Between January 2013 and December 2018, 106 patients aged between 6 months and 18 years, who were followed up with a diagnosis of rheumatological disease in the Pediatric Rheumatology Clinic of our hospital and had regular cardiology check-ups, were included in the study. (Mean age:8.9±5.2 years, M/F:42/64) Rheumatic diseases in the childhood age group; diseases; are divided into three groups as 1-Connective tissue diseases (systemic lupus erythematosus, dermatomyositis, systemic sclerosis), 2-Vasculitides (Kawasaki disease, Behçet's disease, Wegener's granulomatosis, Polyarteritis nodosa, Takayasu arteritis) and 3- Joint diseases (Juvenile idiopathic arthritis). The retrospectively analyzed data were recorded. Among the patients who underwent clinical echocardiographic evaluation, the findings and follow-up results of those with cardiac involvement were recorded. SPSS Statistics 22.0 for Windows Evaluation Version package program was used in the analysis of the data, and a p value of