Obezite polikliniğine başvuran hastalarda hematolojik parametreler ile kardiyovasküler risk skorlamasının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of hematological parameters and cardiovascular risk scoring in patients applied to obesity outpatient clinic
- Tez No: 730227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, obezite polikliniğine başvuran hastalarda; hematolojik ve biyokimyasal parametreler ile kardiyovasküler risk skorlamasının karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel olarak planlanan bu araştırmada, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Obezite Polikliniğine 2017-2018 yılları arasında başvuran hastaların, dosya verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımları, DM tanılarının varlığı, BKİ değerleri kaydedildi; kardiyovasküler risk faktörleri Avrupa ve Türkiye Kardiyoloji Dernekleri risk skorlamasına göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya %75,1'i kadın, %24,9'u erkek, 631 katılımcı dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 38,9±12,1 (min=21-maks=65) olarak bulunmuştur. Hastaların %19,2'sinin sigara kullandığı, %4,6'sında DM ve %36,9'unda insülin direnci olduğu görülmüştür. Katılımcıların %3,3'ü zayıf, %7,3'ü normal kilolu, %22,5'i fazla kilolu ve %66,9'u obezdir. Türkiye Kardiyoloji Derneği risk skorlamasına göre hastaların %51,4'i düşük , %20,5'i orta ve %28,1'i yüksek risklidir. Avrupa Kardiyoloji Derneği risk skorlamasına göre ise hastaların %83,5'i düşük, %10,9'u orta ve %5,5'i yüksek risklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare hematological- biochemical parameters and cardiovascular risk scoring in patients applied to obesity outpatient clinic. Method: In this descriptive cross-sectional study, data of the patients who applied to the Obesity Outpatient Clinic of Duzce University Research and Application Hospital between 2017 and 2018 were evaluated retrospectively. Age, gender, smoking status, presence of Diabetes Mellitus (DM) and body mass indexes of the patients included in the study were noted; cardiovascular risk of the patients were calculated using scoring system of the European and Turkish cardiology societies (ESC, TSC). Results: 631 participants; 75.1% female and 24.9% male, were included in the study. The mean age of the patients was found to be 38.9±12.1 (min=21, max=65). It was observed that 19.2% of the patients were smokers, 4.6% had DM and 36.9% had insulin resistance. Among the participants; 3.3% of the patients were underweight, 7.3% were normal weight, 22.5% were overweight and 66.9% were obese. According to TSC risk scoring system, 51.4% of the patients were in low risk, 20.5% medium risk and 28.1% high risk categories. According to the ESC risk scoring system, 83.5% of the patients were in low risk, 10.9% medium risk and 5.5% high risk categories.