Eritme yöntemleri ile üretilen ek malzemesiyle eklenmiş Y123 + MOLAR % X Y211 (X = 20, 25, 30) süperiletkenlerinde su jeti uygulamasının örneğin ek bölgesinin yapısal ve fiziksel özelliklerine etkisi
The effect of water jet method on the structural and physical properties of the Y123 + MOLAR % X Y211 (X = 20, 25, 30) superconducting samples welded with solder material fabricated by melting methods
  1. Tez No: 730226
  2. Yazar: ŞEYDA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, eritme yöntemleri ile üretilmiş molar %20 Ag2O ve farklı oranlarda Y211 katkılı YBCO örnekler ile eklenmiş TSMG YBCO tek kristallerinin su jeti ile halka haline getirilmesi ve teknolojik uygulamalarda kullanımlarını artırmak için su jetinin ek bölgesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Y123 + % x (x=20, 25, 30) Y211 bileşimlerinde iki grup olmak üzere TSMG yöntemi ile Nd123 çekirdek kristali kullanılarak tek kristal örnekler üretildi. TSMG YBCO örneklerinin eklenmesi için iki grup halinde % x (x=20, 25, 30) Y211 ve % 20 Ag2O katkılı, MPMG ve TSMG yöntemli ekleme örnekleri üretildi. Tuzaklanan manyetik alan ölçüm sonuçlarından faydalanılarak aynı bileşimlere sahip ve tuzaklanan alan değerleri birbirine yakın olan örnekler seçildi ve istiflenen örneklerin üst yüzeylerinin üzerine 1,5 kg'lık bir kütle yerleştirilerek uygun ısıl işlem altında eklendi. Eklenen örneklerin bir grubu su jeti yöntemi ile merkez eksenlerinden delinerek halka haline getirildi. Su jetinin ek bölgesindeki etkilerini incelemek amacıyla eklenmiş örneklerden kesilen küçük parçaların direnç ve manyetizasyon ölçümleri, aktivasyon enerjisi hesabı ve iletkenlikteki dalgalanma analizleri yapıldı. Y123 + %25Y211 örneklerinin tuzaklanan alan değerlerinin diğer Y123 + %x (x=20, 30) örneklerine göre nispeten daha yüksek olduğu görüldü. Manyetizasyon ölçümlerinden su jeti ile delme yönteminin ek malzemesi MPMG yöntemi ile üretilen eklenmiş örneklerin akım taşıma kapasitelerini olumsuz yönde etkilediği görüldü. %25 Y211 katkısı yapılan örneklerin direnç ölçümlerinde hesaplanan aktivasyon enerji değerlerinin daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to convert welded TSMG YBCO single crystals using different Y211 and molar 20% Ag2O doped YBCO samples produced using melting methods into coil using water jet and to examine the effects of water jet on the welding region in order to increase their use in technological applications. In this context, single crystal samples with Y123 + x% (x=20, 25, 30) Y211 compositions were fabricated in two groups using Nd123 seed crystal with TSMG method. MPMG and TSMG processed solder samples with x% (x=20, 25, 30) Y211 and 20% Ag2O additions were fabricated in two groups for welding of TSMG YBCO samples. Using the results of the trapped magnetic field measurements, the samples with the same compositions and with close trapped field values were chosen and the samples were welded by appropriate thermal process after placing a mass of 1.5 kg on the top surface of the stacked samples. A group of welded samples were turned into the coils by drilling from their center axes using the water jet method. In order to examine the effects of the water jet on the welding region, resistivity and magnetization measurements, activation energy calculation and fluctuation induced conductivity analysis of the small pieces cut from the welded samples were done. Trapped field values of Y123 + 25%Y211 samples were found to be relatively higher than other Y123 + x% (x=20, 30) samples. It was observed from the magnetization measurements that the water jet drilling method adversely affected the current carrying capacity of the samples, welded by a solder material produced with MPMG method. It was found that the activation energy values calculated from the resistivity measurements of the samples with 25% Y211 addition were higher.