Detection and management of personal data with an ontology-based approach
Kişisel verilerin ontoloji tabanlı yaklaşım ile tespiti ve yönetiminin sağlanması
- Tez No: 730270
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA NUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 20. Maddesinin 3.fıkrasına göre her birey kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Kişisel verilere ilişkin bu koruma 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile sağlanmıştır. Teknolojinin hayatlarımızla iç içe olduğu bu dönemde, bireyin kimlik, sağlık, iletişim ve mali bilgileri, dini inancı gibi kişisel verilerin mahremiyetini korumak çok önemli hale gelmiştir. Hayatımızda teknolojinin yerinin artmasıyla beraber katlanarak artan veride, kişisel verilerin el ile tespiti ve yönetimi büyük bir çaba gerektirmektedir. Bu tez ile kişisel verilerin hızlı ve verimli bir şekilde tanımlanması ve sonrasında ontoloji tabanlı yaklaşım ile istenen şekilde yönetilmesi sağlanacaktır. Doğal dil işleme ile metin ön işleme yapılarak metin içerisindeki yazım yanlışları ve hatalar ayıklanacak, kişisel veri alanına uygun olarak yarattığımız ontoloji ve anlamsal sorgulama ile çıkarımlar yapmamızı sağlayan kurallar sayesinde yazılan kişisel veriler doğru ve eksiksiz olarak tespit edilerek yönetimi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
According to paragraph 3 of Article 20 of the Constitution of the Republic of Turkey has the right to the protection of personal data concerning himself with each individual. This law of protection of personal data is provided by the Law No. 6698 on the Personal Data Protection Law. When technology is intertwined with our lives, it has become very important to protect the privacy of the personal data such as the identity, health, communication and financial information of the individual and religious belief. Amount of data is increased exponentially with the increase in the place of technology in our lives and the manual detection and management of personal data requires great effort. This thesis aims to define personal data and manage it quickly and efficiently with an ontology-based approach. Spelling mistakes and errors in the text are removed by pre-processing the text with natural language processing tools and methods. We also propose an ontology in the domain of Personal Data Protection. In this way, using domain-specific information extraction and inference rules, personal data is determined and managed accurately and unerringly.