Trichoderma asperellum uygulanmış pamuk bitkisi üzerindeki Spodoptera exigua'nın popülasyon performansının belirlenmesi
Determination of plant mediated effects of soil amendment using Trichoderma asperellum on Spodoptera exigua
- Tez No: 730291
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kimyasal mücadele zararlı sorunlarına uzun vadeli bir çözüm sağlayamadığı için alternatif yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Belirli toprak kaynaklı mikroorganizma türleri, doğrudan ve bitki aracılı mekanizmalar yoluyla, bitki büyümesi, sağlığı ve direnci üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Bunlar arasında Trichoderma türleri son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bu tez çalışması, yerel bir Trichoderma türü olan Trichoderma asperellum'un Çizgili yaprak kurdu, Spodoptera exigua (Huebner) (Lep., Noctuidae)'nın popülasyon büyüme parametreleri üzerine bitki aracılı etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma sonucunda T. asperellum uygulamasının pamuk bitkisinin gelişim parametrelerini olumlu yönde etkilediği ve bitkilerdeki besin elementi konsantrasyonlarını artırdığı görülmüştür. Kontrol bitkileri ile karşılaştırıldığında, T. asperellum uygulanmış pamuk bitkileri üzerinde beslenen S. exigua bireylerinin ergin öncesi gelişme süresi daha uzun, canlılık oranı daha düşük ve bıraktıkları toplam yumurta sayısı önemli ölçüde düşük bulunmuştur. T. asperellum uygulamasının zararlının biyolojik özellikleri üzerindeki etkisi, bu özellikler kullanılarak hesaplanan yaşam tablosu parametrelerine de yansımıştır. Zararlının T. asperellum uygulanmış bitkiler üzerinde elde edilen kalıtsal üreme yeteneği (r), popülasyon artış sınırı (ʎ) ve net üreme gücü (R0) değerleri kontrol bitkileri üzerinde elde edilenden önemli ölçüde düşük, ortalama döl süresi (T) değeri ise önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçların, T. asperellum uygulamasının pamuk bitkisinin gelişim parametreleri ve çeşitli minerallerin konsantrasyonunda yol açtığı değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alternative approaches are desperately needed because chemical control can not provide a long-term solution to pest problems. Through direct and plant-mediated mechanisms, certain types of soil-borne microorganisms have beneficial effects on plant growth, health, and resistance. Among them, Trichoderma spp. have gained great importance in recent years. This thesis study aims to determine the plant-mediated effects of Trichoderma asperellum, a local Trichoderma species, on population growth parameters of Beet armyworm, Spodoptera exigua (Huebner) (Lep., Noctuidae). As a result, it was seen that the application of T. asperellum positively affected the growth parameters of the cotton plant and increased nutrient uptake of the plants. Compared to those fed on control plants, S. exgiua individuals fed on cotton plants treated with T. asperellum had a longer pre-adult development time, lower survival rate, and a significantly lower total number of eggs laid. The effect of T. asperellum application on the biological traits of the pest was also reflected in the life table parameters calculated by using these traits. The intrinsic rate of increase (r), the finite rate of increase (λ), and the net reproductive rate (R0) values of the pest obtained on T. asperellum-treated plants were significantly lower than those obtained on control plants, while the mean generation time (T) value was significantly higher. It is speculated that these results are due to the changes in the growth parameters of the cotton plant and the concentration of various minerals caused by the application of T. asperellum.