Çilek meyvelerinde hasat sonrası görülen Botrytis cinerea'ya karşı Trichoderma türlerinin etkinliği
EFFECT OF Trichoderma SPECIES AGAINST Botrytis cinerea IN STRAWBERRY FRUITS POSTHARVEST
  1. Tez No: 932296
  2. Yazar: FURKAN EKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GENÇ KESİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma; hasat öncesi ve sonrası çilek meyvelerinde hastalık oluşturarak önemli verim ve kalite kayıplarına neden olan Botrytis cinerea patojenine karşı Trichoderma türlerinin antifungal etkilerini in vitro ve in vivo koşullarda incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Trichoderma asperellum ve Trichoderma virens izolatları ile B. cinerea izolatları (M3-5, M2-1, M3-4, M1-2, M1-1, M1-5, M1-4, M3-2 ve M1-3) in vitro koşullarda karşılıklı eşleştirilmiş ve Trichoderma türlerinin patojenin misel gelişimi üzerine etkileri test edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda 7. günde biyoetmenlerin antagonistik dereceleri ve % engelleme oranları hesaplanarak veriler kaydedilmiştir. Elde edilen bu veriler değerlendirildiğinde T. harzianum'un % 83,06 engelleme oranı ile en yüksek etkiye sahip tür olduğu tespit edilmiştir. Bu türü sırasıyla T. viride, T. virens, T. asperellum izolatlarının takip ettiği belirlenmiştir. Daha sonra in vivo denemelerde Albion çilek çeşidi üzerine patojen ve biyoetmen birlikte inoküle edilerek buzdolabı koşullarında hastalık gelişimi 0., 3., 6., 9., 12., 15. ve 18. günde incelenmiş ve veriler kaydedilmiştir. Ayrıca çilek meyvelerinin ağırlık kaybı, pH, suda çözünür kuru madde ve titre edilebilir asitlik miktarları ölçülmüştür. Çalışma sonucunda uygulamaların belirtilen parametrelerde istatistiki olarak bir fark oluşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the antifungal effects of Trichoderma species against Botrytis cinerea pathogen, which causes significant yield and quality losses by causing disease in strawberry fruits before and after harvest, under in vitro and in vivo conditions. In the first stage of the study, Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Trichoderma asperellum and Trichoderma virens isolates and B. cinerea isolates (M3-5, M2-1, M3-4, M1-2, M1-1, M1-5, M1-4, M3-2 and M1-3) were paired in vitro and the effects of Trichoderma species on mycelial growth of the pathogen were tested. As a result of the measurements made, the degrees of antagonistic and % inhibition rates of the biocontrol agent were calculated on the 7th day and the data were recorded. When these data were evaluated, it was determined that T. harzianum had the highest effect with 83,06% inhibition rate. This species was followed by T. viride, T. virens and T. asperellum isolates, respectively. Then, the pathogen and the biocontrol agent were inoculated together on Albion strawberry variety and the disease development was examined on days 0, 3, 6, 9, 12, 15 and 18 under refrigerator conditions in in vivo trials, and the data were recorded. In addition, weight loss, pH, water soluble dry matter and titratable acidity of strawberry fruits were measured. As a result of the study, it was determined that there was no statistical difference in the specified parameters.