El-Kavâ῾idu'l-᾽Usûliyyetu ῾İnde'l-İmâm Mollâ ῾Alî el-Kārî Hilâle Kitâbihi Fethu Bâbi'l-῾İnâye
The fundamental basics of imam mulla Ali al-Qari during his book'Fath Bab al-Anayah'
- Tez No: 730304
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmadaki amaç, İmam Molla Ali el-Kari'nin (Allah ona rahmet etsin) durumunu, şahsi ve ilmi hayatını açıklığa kavuşturmak ve onun fıkhi kitabının önemini anlatmak, şer'i ve şer'i izaha özen kapısını aralamaktır. saflık metninin yazarı İmam Ubeydullah Al-Maboubienin (Allah ona rahmet etsin) pozisyonunu netleştirmek ve İmam tarafından belirtilen temel kuralları çıkarmak. Molla Ali (Allah ona rahmet etsin) adlı kitabında İnayat Kapısını Açmak adlı kitabında, temel prensipleri plana göre sınıflandırıp, her bölümün altına onunla ilgili olanı koyuyor. İfa, yargı ve ruhsata gelince, onları müspet kurala, anormal okuma ile ilgili olanları, nakledilen hadisleri, 'tatmin haberlerini ve sahabenin sözlerini müspet hüküm altına koydum. Kitap ve Sünnet araştırmaların' inceledim ve emir ve yasaklamayı, geneli, özeli, mutlakı, sınırlıyı, istisnayı ve sahabeyi yerleştirdim ve o, Kitap ve Sünnet arasında ortak olan konularda biz ve başkaları tarafından yasalaştırıldı. Daha sonra tasdikli Fıkıh Usul kitaplarından bahsi geçen her kuralı belgeledim ve eğer bir açıklama gerekirse kuralın kelime dağarcığını açıkladım, ardından usulilerin kitaplarını kullanarak kuralı basit bir açıklama ile açıkladım, aslendinci kuralları birbirine bağladım. kuralın uygulanmasında kitaptaki hukuk dallarının bir modeline bağladım.
Özet (Çeviri)
The aim in this research is to clarify the status of Imam Mulla Ali Al-Qari (may God have mercy on him), his personal and scientific life, and to explain the importance of his jurisprudential book, opening the door of care to explain the purity, and to clarify the position of Imam Ubaid Allah Al-Maboubi (may God have mercy on him), the author of the text of purity, and to extract the fundamental rules mentioned by the Imam. Mulla Ali (may God have mercy on him) in his book Opening the Door to Inayat, categorizing the fundamental principles according to the plan, and putting under each chapter what is related to it. Placed the duty and the imposition and permissible under the investigations mandate. As for the performance, the judiciary, and the license, I have placed them under the positive rule, and what is related to abnormal reading, the transmitted hadiths, the news of the one and the words of the companions, I placed them in the investigations of the Book and the Sunnah, and I placed the command and prohibition, the general, the specific, the absolute, the restricted, the exception and the companion, and it was legislated by us and others in the topics common between the Book and the Sunnah. Then I documented each rule mentioned from the approved books of Usul al-Fiqh, and I explained the vocabulary of the rule if an explanation was needed, then I explained the rule with a simple explanation using the books of the fundamentalists, linking the fundamentalist rules to a model of the jurisprudential branches in the book, in application of the rule.