El-muʻCemu'l-Arabi'l-Esâsî'nin Hemze ile ḫa harfi arasındaki bölümde semantik olgular
Semantic phenomena in the section of al-Mu'jamu'l-Arabi'l-Esâsî between Hamza and ḫa letter
- Tez No: 754415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHAB SAİD İBRAHİM İBRAHİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada el-Muʻcemu'l-Arabi'l-Esâsî sözlüğünde“Hemze”ile“Ha”Harfi arasındaki bölümde semantik olguları araştırılmıştır. Bu olgular: Eş anlamlı, sesteş, zıt anlamlı, muʻarreb, dahîl, Müvelled, muhdes, anlamsal gelişim, eşdizim ve deyimsel ifadelerdir. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde el-Muʻcemu'l-Arabi'l-Esâsî, çalışmanın önemi, amacı, problemi, konu seçme nedenleri, önceki çalışmalar, çalışmanın zorlukları ve çalışma yöntemi ele alınmıştır. Birinci Bölüm: Sözlükler hakkındadır: Bu bölümde genel olarak sözlüğün kavramını, ortaya çıkışını, şartlarını, işlevlerini ve türlerini ele almıştır. Ayrıca el-Muʻcemu'l-Arabiyyu'l-Esâsî sözlüğü, özellikleri, amaçları kaynakları, işlevleri ve yöntemi bakımından ele almıştır. İkinci Bölüm: el-Muʻcemu'l-Arabiyyu'l-Esâsî sözlüğünde müfred kelimelerde semantik olgular hakkındadır. Burada eş anlamlı, sesteş, zıt anlamlı, muʻarreb, dahîl, Müvelled, muhdes ve anlamsal gelişme olgularından bahsedilmiştir. Ücüncü Bölüm: el-Muʻcemu'l-Arabi'l-Esâsî sözlüğünde terkiplerde semantik olgular hakkındadır. Burada eşdizim olgusu ve deyimsel ifade olgusu ele alınmıştır. Son olarak, ulaşılan sonuçların yer aldığı araştırmanın sonucu yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores semantic phenomena in the section between the letter“Hamza”and“Ha”in the al-Muʻjamu'l-Arabi'l-Esâsî dictionary. These semantic phenomena are: synonym, homonym, antonym, muʻarreb, dahîl, Müvelled, muhdes, semantic development, phrase and idiomatic expressions. This study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The introduction discusses the vocabulary itself (al-Muʻjamu'l-Arabi'l-Esâsî), the importance of the study, its purpose, the problem, the reasons for choosing a topic, previous studies, the difficulties, and research method. The first part deals with dictionaries. In this part, the concept of a dictionary, its origin, conditions, functions, reasons for compilation and its types are discussed in general terms. In addition, the dictionary of al-Mu'jamul-Arabi'l-Esâsî was discussed in terms of its features, goals, sources, functions and method. In the second chapter: we are talking about semantic phenomena in cursive words in the dictionary of al-Muʻjamu'l-Arabi'l-Esâsî. Synonym, homonym, antonym, muʻarreb, dahîl, Müvelled, muhdes, and semantic development are mentioned here. In the third part, attention is paid to the semantic phenomena in the compositions of the al-Mu'jamul-Arabi'l-Esâsî dictionary. Here the phenomenon of phrase and idiomatic expression is discussed. And at the end, in the conclusion of the study, the achieved results are written.