Antikanser etki göstermesi olası tiyazol ve tiyadiazol içeren bileşiklerin sentezi
Synthesis of thiazole and thiadiazole-containing compounds with potential anticancer effect
- Tez No: 730306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ŞENKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Tiyosemikarbazon yapısındaki bileşiklerden hareketle yeni 1,3-tiyazol ve 1,3,4-tiyadiazol halkası taşıyan bileşiklerin sentezlenmesi, saflıklarının kanıtlanması, yapılarının aydınlatılması ve çeşitli kanser hücrelerine karşı antikanser etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tiyosemikarbazit'den hareketle sübstitüe aldehitler kullanılarak önce 2-(arilmetilen)hidrozinokarbotiyoamit [1a-9a], sonrasında bu bileşiklerin kloroaseton ile ısıtılmasıyla 1,3-tiyazol bileşikleri [1b-9b], asetik anhidrit ile ısıtılmasıyla ise 1,3,4-tiyadiazol halkası taşıyan bileşikler [1c-9c] sentezlenmiştir. Bulgular: Elde edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, UV, FTIR, 1H-NMR ve LC-MS spektrumlarıyla kanıtlanmış, saflıkları ise İTK ve YBSK ile tespit edilmiştir. Tezin konusunu oluşturan bileşiklerin antikanser aktiviteleri Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı'nda çalışılmıştır. Sonuç: Tez kapsamında sentezlenen yeni bileşiklerin saflığı ve karakterizasyon çalışmaları kromatografik ve spektroskopik yöntemler kullanılarak sağlanmıştır. Biyolojik aktivite deneyleri sonucunda, 2c, 3b, 8b, 8c, 9b bileşiklerinin güçlü sitotoksik etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to synthesize new 1,3-thiazole and 1,3,4-thiadiazole-containing compounds, to prove their purity, to elucidate their structures and to determine their anticancer effects against various cancer cells, starting from the compounds in the thiosemicarbazone structure. Material and methods: Starting from thiosemicarbazide and using substituted aldehydes, firstly 2-(arylmethylene)hydrazinecarbothioamide [1a-9a] were synthesized, then 1,3-thiazole compounds [1b-9b] were synthesized by these compounds heating with chloroacetone and by heating with acetic anhydride 1,3,4- thiadiazole compounds [1c-9c] were synthesized. Results: The structures of the synthesized compounds were proven by elemental analysis, UV, FTIR, 1H-NMR, and LC-MS, and their purity was checked by TLC and HPLC. The anticancer activities of the compounds that are the subject of the thesis were studied in Adnan Menderes University, Faculty of Medicine, Department of Biochemistry. Conclusion: The purity and characterization studies of the new molecules synthesized within the scope of the thesis were provided by using chromatographic and spectroscopic methods. As a result of biological activity experiments, compounds 2c, 3b, 8b, 8c, 9b have cytotoxic effect.