Cyclophosphamide'in kanserojenik etkisinin kalsiyum kanal blokerleri (verapamil) ile kanda ve kemik iliğinde azaltılması
- Tez No: 23659
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda antikanser ilaçların en önemlilerinden biri olan Cyclophosphamide'^ neden olduğu hematoksisite ve ürotoksisite üzerine Verapamil'in muhtemel koruyucu etkisi normal sıçanlarda test edilmiştir. Son zamanlarda kalsiyum kanal blokerlerinin bazı antineopalsitk ilaçların toksisitesini azalttığı ve daha yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladığı bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmanın amacı Cyclophosphamide nedenli hematoksisite ve ürotoksisitenin en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılmasıdır. Elde edilen sonuçlar amacımızı destekler nitelikte bulunmuştur. Deney modelimizde 50, 100 ve 150 mg/kg Cyclophosphamide'^ Rattus norvegicus (Albino sıçan) lökosit, trombosit, kemik iliği ve mesanedeki toksisiteleri karşılaştırılmıştır. 50 mg/kg Cyclophosphamide verilen deney grubunda lökosit ve trombosit sayılarında %50, kemik iliği çekirdekli hücre sayısında da %72'ye varan azalmalar kaydedilmiştir. 100 mg/kg Cyclophosphamide verilen deney grubunda bu değerlerin çok düştüğü saptanmıştır. Ancak en yüksek toksisitenin 150 mg/kg Cyclophosphamide verildiğinde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu deney grubunda lökosit sayısı %85, trombosit sayısı %58, kemik iliği çekirdekli hücre sayısı da %94'lere varan bir azalma göstermiştir. Mesanede de Cyclophosphamide dozunun artışına paralel olarak hemoraji, hiperemi ve proliferatif lezyonlar gibi çeşitli bozulmalar saptanmıştır. 2 mg/kg Verapamil'in bu dozlardaki Cyclophosphamide toksisitesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Ancak 1 mg/kg Verapamil'in bu dozlardaki Cyclophosphamide toksisitesini azaltmada etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study one of the significant anticancerogen medicine, namely Cyclophosphamide is tested on the experimental animals with respect to its causes on hemotoxicity and urotoxicity with the probable role of protection of Verapamil. Recently calcium channel blockers reported to decrease the toxicity of antineoplastic medicines and besides they are reported to be used in high dosage rates. The aim of this experimental study is to remove or reduced to a minimum the effect of Cyclophosphamide on hemotoxicity and urotoxicity. The result obtained supported our claims. In our experimental model, 50, 100 and 150 mg/kg Cyclophosphamide is tested on Rattus norvegicus with respect to its leucocyte, thrombocyte, bone morrow and bladder toxicities on a comparitive basis, 50 mg/kg Cyclophosphamide given experimental group is found to decrease leucocyte and thrombocyte numbers up to 50% whereas, bone morrow nucleus cell numbers to 72 %. The group which taken 100 mg/kg. Cyclophosphamide showed the above percentage values in less amounts. However, the highest toxicity value is observed in the 150 mg/kg Cyclophosphamide group. In the lattest experimental group, the number of leucocyte decreased 85% whereas thrombocyte 58% and bone morrow 94% showed the same trends of decreases. As parallel to the increase in the dosage of Cyclophosphamide in the bladder and decays such as homorragy, hyperemy and prolipherative lesions are observed. It is observed that 2 mg/kg Verapamil decreased the to a great exlent the Cyclophosphamide toxicity. However 1 mg/kg Verapamil was not effective in reducing the toxicity of Cyclophosphamide.