Romatoid artrit hastalarında nötrofil lenfosit oranının prognoz ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The relationship of neutrophil lymphocyte ratio with prognosis and disease activity in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 730308
  2. Yazar: GÜLTEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada RA'li hastalarda ölçümü oldukça kolay ve ucuz olan periferik kan NLO'nın hastalık aktivitesi ve prognozu göstermedeki olası rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, hastanemiz romatoloji polikliniğinde tanı alan ve en az6 aydır takipte olan 43 romatoid artrit hastası alındı. Hastaların hepsi ACR kriterlerini karşılıyordu. Tanı anında hastalar analjezik ve NSAİİ dışında her hangi bir romatizmal ilaç kullanmıyordu. Tanı ve değerlendirme sırasında ve son 1 ay içerisinde enfeksiyöz hastalık, majör cerrahi, ciddi travma geçirmemiş olanlar ve malignite ve ciddi kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayanlar çalışmaya alındı. Çalışmamızda RA'li hastalarda NLO ile hastalık aktivitesi ve prognoz arasında ilişki bulunmamıştır.Tanı sırasındaki ortalama NLO ile RA'in seyrinde bakılan ve hastalık prognozu hakkında bilgi veren parametreler (DAS 28, HAQ ve deformite varlığı) arasında, çalışma sırasındaki ortalama NLO ile hastalık aktivitesi (DAS 28) arasında bir ilişki saptanmamıştır; fakat tanı sırasında DAS 28 gibi kompozit bir indeks kullanılmadığı için hastalık aktivitesi yerine en azından inflamasyon ile ilişkisini değerlendirmek için NLO'nın tanı sırasındaki ESH ve CRP ile ilişkisine bakıldığında; ortalama NLO ile ortalama CRP düzeyi arasında orta-zayıf derecede ilişki ortalama ESH düzeyi arasında ise orta-zayıf derecede ilişkiye eğilim tespit edilmiştir. Çalışma sırasındaki ortalama NLO ile ortalama ESH ve CRP arasında ise ilişki saptanmamıştır. Başlangıçtaki CRP ile ilişki ve ESH ile ilişkiye eğilim,NLO'nın inflamasyonla ilişkili olabileceğini düşündürtmektedir. Çalışma sırasında yani tedavi sonrasında bu ilişkinin kaybolması ilaç gibi diğer faktörlerin bu oranı etkilemesi nedeniyle olabileceği düşünüldü. NLO'nın RA'li hastalarda hastalık aktivitesi ve prognozla ilişkisinin olup olmadığının ortaya konulması için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to identify the role of easily measured and cheap peripheral blood NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio) to indicate the disease activity and diagnosis of the disease in patients with Rheumatoid Arthritis.The study was conducted on 43 Rheumatoid Arthritis (RA) patients who were diagnosed in rheumatology clinic in the hospital and followed up for 6 monts. All of the patients were meeting the ACR criteria. The patients during the diagnosis were not using any rheomotological drugs except the analgezic and non-steroidal anti-inflammatory drug ones. The study during the diagnosis and evaluation included the patients who did not have any infectional disease, major operation and serious trauma and those who did not have a disease history such as malignite and serious cardiovascular problems. In this study, no relationship between the NLR and disease activity and prognosis was found.There was also no relationship found between the average NLR and the parameters that was determined during the diagnose of RA and the prognosis of the disease (DAS 28, HAQ and existence of deformity). No relationship was also available between the average NLR and disease activity (DAS 28) during this study. When the relationship between NLR and ESR and CRP was examined in order to evaluate the relatonship between the disease activity and inflamation during the diagnosis instead of a composite index such as DAS 28, moderately weak relationship between NLR and CRP level was found while the tendency between NLR and the average ESR was found to be also moderately weak. No relationship was found between the average NLR and the average ESR and CRP. The initial relationship with CRP and the tendency to a relationship with ESR is considered to be a relationship between NLR 65 and inflamation. The disappared relationship while the study was conducted is considered to be effects of other factors such as use of drugs after the treatment. Further studies are needed to find out whether or not there exists a relationship between the NLR and disease activity and prognosis in Rheumatoid Arthritis patients.