Rat modellerinde uterus ve over dokusuna uygulanacak olan platalet rich plazma'nın over ve uterus üzerine ve fertilite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of platelet rich plasma applied to uterus and ovarian tissue in rat models on ovary and uterus and fertility
  1. Tez No: 730313
  2. Yazar: ÖZKAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Platelet Rich Plazma uygulamaları endometriyumu uygun kalınlığa getirmek, azalmış over rezervini iyileştirmek, over kalitesini arttırmak için kullanılabilmektedir. Over rezervi ve endometriyal reseptivite üzerine PRP uygulamasının etkin olup olmadığını, immünohistokimyasal ve biyokimyasal olarak gösterebilmek amacıyla bu çalışmayı planladık. YÖNTEM: Aralık 2021/Mart 2022 tarihleri arasında 28 dişi Sprague-Dawley albino rat kullanıldı. Ratlar 4 gruba ayrılıp, işlem öncesi sedasyon sağlandı. Ratlardan AMH ve FSH ölçümü için 0,2 ml kan alındı. PRP uygulanacak ratlardan PRP hazırlığı için 0,8 ml kan alındı. 1. grubun batını diseksiyon makasıyla açılıp kapatıldı. 2. grubun overleri ve uterus hornlarına enjektör ile girip çıkılıp inflamasyon uyarıldı. 3. grubun overleri ve uterus hornlarına 0,2 ml serum fizyolojik uygulandı. 4. grubun overleri ve uterus hornlarına 0,2 ml PRP uygulandı. Gruplar 3 östrus izlendi. Gruplardan AMH ve FSH ölçümü için anestezi altında tekrar kan alındı. Ratların batını diseksiyon makasıyla açılıp uterus ve overleri alınıp formalin içinde sabitlendi. Hematoksilen-Eozinle over ve endometriyum boyandı. Epitelyal, stromal ve vasküler hücrelerin büyümesi değerlendirildi. VEGF ve Ki-67 antikorları kullanılarak, PRP nin damarlaşma ve hücre proliferasyonu üzerine etkileri incelendi. Grupların işlem öncesi ve sonrası AMH-FSH değerleri ile histopatolojik bulguları karşılaştırıldı. Veriler SPSS 20,0 paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Platelet Rich Plasma applications can be used to bring the endometrium to the appropriate thickness, to improve the decreased ovarian reserve, and to increase the quality of the ovary. We planned this study in order to demonstrate immunohistochemically and biochemically, whether PRP application is effective on ovarian reserve and endometrial receptivity. MATERIALS AND METHODS: Between December 2021 and March 2022, 28 female Sprague-Dawley albino rats were used. Rats were divided into 4 groups and sedation was provided before the procedure. 0.2 ml of blood was taken from the rats for AMH and FSH measurement. For PRP preparation, 0.8 ml of blood was taken from the rats to which PRP was applied. The abdomen of the first group was opened and closed with dissecting scissors. Inflammation was stimulated by entering and exiting the ovaries and uterus horns of the 2nd group with an injector. 0.2 ml of saline was applied to the ovaries and uterine horns of the 3rd group. 0.2 ml of PRP was applied to the ovaries and uterine horns of the 4th group. Groups 3 estrus were observed. Blood was taken again under anesthesia for the measurement of AMH and FSH from the groups. The abdomen of the rats was opened with dissecting scissors, the uterus and ovaries were removed and fixed in formalin. Ovary and endometrium were stained with hematoxylin-eosin. The growth of epithelial, stromal and vascular cells was evaluated. The effects of PRP on vascularization and cell proliferation were investigated using VEGF and Ki-67 antibodies. AMH-FSH values and histopathological findings of the groups were compared before and after the procedure. The data were evaluated using the SPSS 20.0 package program.