ALD film kaplı poliamid kumaşların antibakteriyel etkinliklerinin araştırılması
Investigation of antibacterial activitiy of ALD coated polyamide fabrics
  1. Tez No: 730323
  2. Yazar: SÜMEYYE DİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada ALD ince film kaplı Poliamid 66 kumaşlarda antibakteriyel performans incelemesi yapılmıştır. TiO2 ve ZnO metal oksitleri ile kaplanmış kumaş, cam, fused quartz, Si wafer numuneleri birden fazla yöntem kullanılarak karakterize edilmiştir. Elipsometre, FTIR, SEM, UV-Vis, XPS karakterterizasyon metotları ile kaplanan filmler incelenmiştir. TiO2 ve ZnO ince film kaplı kumaş numunelerinin fotokatalitik aktivite tayinleri metilen mavisi degredasyonu ile tespit edilmiştir. Güneş ışığı simülatörü altında gerçekleştirilen testler sonucunda, TiO2 amorf yapısı nedeniyle fotokatalitik etki göstermemiştir. ZnO kaplı numunede ise 4 saat süren ışıma sonunda metilen mavisi konsantrasyonunda azalma olduğu görülmüştür. Yapılan antibakteriyel testler sonucunda TiO2 kaplı kumaş numunelerinde numune yüzeylerinde bakteri çoğalmasının yavaşladığı, fakat antibakteriyel etkinin kumaş yüzeyi ile sınırlı kaldığı görülmüştür. ZnO kaplı kumaşlar karanlık ve aydınlık koşullarda S.aureus bakterisi için antibakteriyel etkinlik göstermiştir. Bakteriyel canlılığı olumsuz etkileyen faktörün ZnO filmden salınan Zn2+ iyonları olduğu da düşünülmektedir. Kalitatif testlere göre, film kalınlığının artışı ile antibakteriyel etkinliğin de bir miktar arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antibacterial performance of ALD thin film coated Polyamide 66 fabrics were analysed. Fabric, glass, fused quartz, Si wafer samples coated with TiO2 and ZnO metal oxides thin films were characterized by using ellipsometer, FTIR, SEM, UV-Vis, XPS characterization methods. Photocatalytic activity determinations of TiO2 and ZnO thin film coated fabric samples were determined by methylene blue degradation. As a result of the tests performed under the solar simulator, TiO2 did not show photocatalytic effect due to its amorphous structure. In the ZnO coated sample, decrease in methylene blue concentration was observed after 4 hours of irradiation. Consequently of the antibacterial tests, it was observed that bacterial growth on the sample surfaces of the fabric samples coated with TiO2 was slowed down, but the antibacterial effect was limited to the fabric surface. ZnO coated fabrics were showed the antibacterial activity for S.aureus bacteria in dark and light conditions. It is also thought that the factor that negatively affects bacterial viability is the Zn2+ ions released from the ZnO film. According to the data obtained from qualitative tests, it was concluded that the antibacterial activity increased with the increase in film thickness, too.