Üniversite öğrencilerinin eşik altı yeme bozukluğu ve depresyon arasındaki ilişkinin cinsiyete göre karşılaştırılması
Comparing the relationship between university students' subclinical eating disorder symptoms and depression by gender
  1. Tez No: 730322
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin eşik altı yeme bozukluğu ve depresyon arasındaki ilişkinin cinsiyete göre karşılaştırılması yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca, katılımcıların cinsiyeti bakımından eşik altı yeme bozukluğu ve depresyon düzeylerine ek olarak kişilik özellikleri ve beden algısına ilişkin bulguların elde edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında 202 katılımcıya anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada, üniversite öğrencilerine Sosyodemografik Bilgi Formu, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği (YEDÖ), Beden Algısı Ölçeği, Eysenck Kişilik Envanteri (EKE) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, karşılaştırma ve korelasyon analizlerinin yer aldığı istatistiksel yöntemlerle elde edilmiştir. Bulgulara boyutunun kadınlarda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmadaki diğer değişkenler olan beden algısı, depresyon ve kişilik özelliklerinin cinsiyete göre farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuçlara göre, içedönüklük ve nevrotiklik puanları ve beden memnuniyetsizliği kadınlarda anlamlı düzeyde daha yüksektir. Ayrıca, diğer sosyo-demografik özellikler olan eğitim düzeyi, BKİ, depresyon şiddeti, ailedeki kişi sayısı değişkenleri bakımından katılımcıların eşik altı yeme bozukluğu belirtileri, beden memnuniyetsizliği, kişilik özellikleri ve depresyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin eşik altı yeme bozuklukları, depresyon, beden algısı ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelendiğinde, Beden algısı, depresyon ve nevrotiklik düzeyi ile yeme bozukluğu belirti düzeyi arasında pozitif yönlü ve anlamlı korelasyon saptanmıştır. Eşik altı yeme bozukluğu belirtilerinin yordayıcıları incelendiğinde, depresyon ve beden memnuniyetsizliğinin eşik altı yeme bozukluğu belirtilerini pozitif yönlü ve anlamı düzeyde yordayan değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların, günümüz koşulları itibariyle hareketsizliğin artış gösterdiği ve eğitim hizmetlerinin değişkenliği“yeni normal”yaşam tarzının yeme psikopatolojisi açısından risk faktörü oluşturabileceği ve bu olasılık sebebiyle geliştirilmesi gereken müdahalelerin elde edilen bulgular kapsamında ele alınabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, gelecekte yapılacak benzer çalışmalarda genel popülasyondan alınacak örneklemlerle genelleyici sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the relationship between subthreshold eating disorder and depression in university students by gender. In addition, it was aimed to obtain findings related to personality traits and body perception in addition to sub-threshold eating disorder and depression levels in terms of gender. Within the scope of the research, 202 participants were surveyed. In the study, the Sociodemographic Information Form, Eating Disorders Rating Scale (EDE-Q), Body Image Scale, Eysenck Personality Inventory (EPI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied to university students. The research findings were obtained by statistical methods including comparison and correlation analyses. Based on the findings, depression scores were found to be significantly higher in women. It was observed that the difference between the other variables in the study, body image, depression, and personality traits, was statistically significant and higher in women than men. According to the results, introversion and neuroticism scores and body dissatisfaction were significantly higher in women. In addition, it was observed that there were significant differences in the subclinical eating disorder symptoms, body dissatisfaction, personality traits and depression levels of the participants in terms of other socio-demographic characteristics, such as education level, BMI, depression severity, and number of family members. When the relationship between subclinical eating disorders, depression, body image, and personality traits of university students was examined, a positive and significant correlation was found between body image, depression and neuroticism level with eating disorder symptom severity level. When the predictors of subclinical eating disorder symptoms were examined, it was concluded that depression and body dissatisfaction were positive and meaningful variables that predicted subthreshold eating disorder symptoms. It can be considered that the findings of the study could be related to increased inactivity due to today's conditions and the variability of educational services which may create a risk factor in terms of eating psychopathology of the“new normal”lifestyle. Therefore, interventions that need to be developed due to this possibility can be addressed within the scope of the findings. In addition, it is thought that generalizing results can be obtained with samples taken from the general population in similar studies to be conducted in the future.