Türkiye'den Almanya'ya beyin göçüne sebep olan eğitimsel faktörlere ilişkin görüşler
Opinions on educational factors that cause brain drain from Turkey to Germany
  1. Tez No: 730343
  2. Yazar: HASAN ELÜSTÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Beyin göçü; iyi eğitim görmüş, düşünen, üreten ve nitelikli iş gücünün araştırma yapmak veya çalışmak amacıyla en verimli oldukları dönemde bir başka ülkeye gidip geri dönmemeleridir. Gelişmiş ülkeler, sıfır maliyetle nitelikli bireyleri beyin göçü ile kendi ülkelerine almaktadırlar. Normalde bir kişinin eğitim hayatı boyunca harcanacak para bu vesileyle AR-GE yatırımlarına gitmekte olup beyin göçü alan ülke için ciddi kazanç sağlamaktadır. Bu döngüde gelişmiş olan ülkeler yaptıkları bilimsel araştırmalarla gelişimlerini hızla devam ettirmektedirler. Aslında gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere yardım etmesi beklenirken sanılanın aksine gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelere beyin göçü ile yardım etmektedirler. Bu nedenle beyin göçü vermek az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için çok ciddi bir kayıptır. Bu araştırmada Türkiye'den Almanya'ya beyin göçüne sebep olan eğitimsel faktörlere ilişkin görüşlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim desenine uygun yürütülmüştür. Veriler görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örneklem ve maksimum örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenmiş ve Almanya'ya göç etmiş kişilerle çalışılmıştır. Bu araştırmada toplamda 13 kişi ile yüz yüze görüşülmüştür. Görüşmede yapılan ses kayıtları ile veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye'de beyin göçüne sebep olan faktörler eğitimsel faktörler açısından incelendiğinde; sınav sistemi, müfredattaki gereksiz derslerin yoğunluğu, öğrenci merkezli bir eğitim sisteminin olmayışı, öğrenim için gerekli materyallerin eksikliği, öğretmen yetiştirme metot ve tekniklerindeki hatalar, üniversiteler arasındaki eğitim niteliğinin farklılığı, denetim eksikliği, yöneltme eksikliği, örgütleme eksikliği, planlama eksikliği, teori ve pratik arasındaki uyumsuzluk, eğitim sistemindeki nitelik sorunu, araştırma geliştirme faaliyetlerinin eksikliği ve liyakat noktasında yapılan hatalar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brain drain; well-educated, thinking, productive and qualified workforce should not go to another country to do research or work when they are most productive. Developed countries take in qualified individuals at zero cost. The money that would normally be spent during the education life of a person goes to R&D investments on this occasion and provides serious income for the country that receives the brain drain. Developed countries in this cycle continue their development rapidly with their scientific researches. In fact, while developed countries are expected to help developing countries, contrary to popular belief, developing countries help developed countries with a brain drain. For this reason, giving a brain drain is a very serious loss for underdeveloped and developing countries. In this study, it is aimed to examine the opinions according to the educational factors that cause the brain drain from Turkey to Germany. This research was carried out in accordance with the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods. Data were collected through interviews. The study group of the research was determined by using criterion sampling and maximum sampling methods and it was studied with people who migrated to Germany. In this study, a total of 13 people were interviewed face to face. Data were collected and analyzed with audio recordings made during the interview. According to the results of this research; When the factors that cause brain drain in Turkey are examined in terms of educational factors; The examination system, the density of unnecessary courses in the curriculum, the absence of a student-centered education system, the lack of materials necessary for learning, the errors in teacher training methods and techniques, the difference in the quality of education between universities, the lack of supervision, the lack of direction, the lack of organization, the lack of planning, the gap between theory and practice. incompatibility, quality problem in the education system, lack of research and development activities and mistakes made at the point of merit.