Türkiye-ABD ilişkilerinde gerilimler (2002-2021), S-400 örneği
Tensions in Turkey-US relations (2002-2021), case of S-400
  1. Tez No: 730351
  2. Yazar: ALI TOPCHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 2002-2021 yıllarını kapsayan Türk-Amerikan ilişkilerini inceler. Bu dönemde ikili ilişkilerde gerginlik daha belirgindir. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerindeki sorunların yanı sıra Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi tedariği örnek olay olarak incelenir. Gelişmeler, kronolojik bir anlatıyla sunulur. Türkiye'nin söz konusu sistemleri hangi amaçla aldığını açıklar. Bu süreçte, küresel ve bölgesel dinamiklerin seyri ve etkileri üzerinde durur. Tezin ana argümanı, ABD'nin Türkiye'nin çevresinde izlemiş olduğu politikalar ve YPG/PKK ile girmiş olduğu angajman sonucunda ülkenin ulusal güvenliğini tehdit etmiştir. İkincil argümanı ABD'nin politikaları sonucunda S-400 sistemleri edinimiyle sonuçlanan Türkiye Rusya ile sorunlarını çözmek için işbirliği yapmak zorunda kaldığıdır. Çalışma, tarihsel olarak hem Soğuk Savaş dönemi sonrasında ABD ile Rusya'nın ikili ve küresel ilişkilerine bakıp Türkiye'nin güvenlik algısının yönelimini gözlemler. Arap Baharı'yla artan bölgesel istikrarsızlıkların sonucunda Türkiye'yi acil ihtiyaçlar kapsamında hava savunma sistemleri alma sürecini hızlandırdığını savunur. Tedariğin sonuçlarını ve Amerikan yaptırımları inceler.
Özet (Çeviri)
This study inspects Turkish-American relations between 2002-2021. A chronological method has been used to explain the key developments. In addition, the case study takes a deeper look into Turkey's acquisition of the Russian missile defense systems in light of the changing global and regional dynamics. The main argument of the thesis is that US policies towards Turkey's neighbors and its engagement with the YPG/PKK have threatened the country's national security. The secondary argument is how US' policies in the region compelled Turkey to cooperate with Russia, which paved the way for Ankara's procurement of the S-400 missile defense systems. The paper argues that the Arab Spring left a far-reaching impact, triggering regional instabilities and making Turkey's air defense system procurement necessary. It also examines the ramifications of the S-400 system procurement and US sanctions.