Genç yetişkin bireylerin benlik saygıları ve kimlik statülerinin bağlanma stilleri ile ilişkisi
Relation of self-estseem and identy statusesto commitent styles in young adult's
  1. Tez No: 730352
  2. Yazar: RIZA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİYE OKRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bağlanma stillerinin, kimlik statüleri ve benlik saygısı üzerindeki etkisini, aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın katılımcılarını 225 kadın, 259 erkek toplam 484 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 19-40, yaş ortalaması 28.16±0.64 yıldır. Katılımcıların bağlanma stillerini belirlemek amacıyla Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), kimlik statülerini belirlemek amacıyla Utrecht Kimlik Bağlanma Ölçeği (UTRECHT KBÖ) son olarak da benlik saygılarını belirlemek için Belik Saygısı Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu (BSDÖ-KF) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi, 0-6 yaş arası dönemde bakım veren ve annenin eğitim düzeyi ile bağlanma stilleri, benlik saygısı ve kimlik statüleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Babanın eğitim düzeyi ile olumlu benlik saygısı arasında pozitif yönde bir ilişki gözlenmiştir. Yaş ve benlik saygısı ile kimlik statüleri arasında bir ilişki bulunmamıştır. Bağlanma stilleri ile yaş arasında düşük düzeyde ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of attachment styles on identity status and self-esteem, and the relationship between them. The participants of the study consisted of 484 young adults, 225 women and 259 men. The age range of the participants is 19-40, the average age is 28.16±0.64 years. The Inventory of Experiences in Close Relationships (ERI) was used to determine the attachment styles of the participants, the Utrecht Identity Attachment Scale (UTRECHT KBI) was used to determine their identity status, and the Low Back Esteem Rating Scale Short Form (BSRS-SF) was used to determine their self-esteem. As a result of the research, no significant relationship was found between education level, marital status, income level, education level of caregiver and mother between 0-6 years of age and attachment styles, self-esteem and identity status. A positive correlation was observed between father's education level and positive self-esteem. No relationship was found between age and self-esteem and identity status. A low level of correlation was observed between attachment styles and age.