Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit
Threats to international peace and security according to united Nations Security Council Resolutions.
- Tez No: 730415
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, BM Antlaşmasında Örgütün kuruluş amacı olarak ifade edilen uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu BM'nin temel organıdır. Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit oluşturan konulara karar verme ve BM Antlaşmasının 6 ve 7'nci bölümleri kapsamında tedbir alma ve gereken durumlarda kuvvet kullanmaya varan yaptırım uygulama yetkisine sahiptir. Güvenlik Konseyinin sorunlara yaklaşımı, başta daimi üye beş devlet olmak üzere onu oluşturan üye devletlerin sorunlara yaklaşımını yansıtmaktadır. Ayrıca yaklaşıma şekil veren diğer bir husus ise uluslararası toplumun beklentileridir. Günümüzde devletler arası savaş, uluslararası nitelik kazanan iç savaş, kitle imha silahlarının kullanımı, uluslararası terörizmle birlikte soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlar gibi uluslararası suç kapsamına giren sorunlar, sınıraşan örgütlü suçlar ile beraber kamu sağlığını tehlikeye düşüren salgın hastalıklar gibi durumlar da uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit olarak kabul edilmektedir. Tehdit kavramı giderek insani, ekonomik, çevresel ve sosyal alanlara doğru genişleme eğilimi göstermektedir. İnsani sorunların bireylere verdikleri zararlar devletler üzerinde etkili olmaya başlamıştır. İnsani açıdan önem kazanan başlıklardan birisini göç oluşturmaktadır. Düzensiz ve yasa dışı göç küreselleşen dünya ile beraber daha sık karşılaşılan bir olgudur. Yaşamsal tehditler dışında, ekonomik sıkıntılar, kuraklık, kıtlık ve yoksulluk gibi sebepler yüzünden pek çok insan dünyanın daha istikrarlı ve yaşanabilir olduğuna inandığı coğrafyalarına göç etmektedirler ve bu durum hedef devletleri de zor durumda bırakmaktadır. Bu çalışmada BM Güvenlik Konseyinin BM Antlaşmasının 7'nci bölümü kapsamında aldığı kararlarda uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit kabul ettiği durumlar içerisinde göçün yeri incelenmiştir. Yasadışı ve düzensiz göç, Güvenlik Konseyi için uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdittir.
Özet (Çeviri)
The United Nations (UN) Security Council is the main body of the UN that responsible for ensuring international peace and security, which is expressed as the founding purpose of the Organization in the UN Treaty. It has the authority to decide on matters that pose a threat to international peace and security and to take measures within the scope of the 6th and 7th sections of the UN Treaty and to apply sanctions up to the use of force when necessary. The approach of the Security Council to the problems reflects the approach of the member states that constitute it, especially the five permanent member states. In addition, another aspect that shapes the approach is the expectations of the international community. Nowadays, war between states, international civil war, the use of weapons of mass destruction, problems that fall under the scope of international crimes, transnational organized crimes and epidemics that endanger public health are also important problems regarded as a threat to international peace and security. The concept of threat tends to expand gradually into humanitarian, economical, environmental and social areas. The damage caused by humanitarian problems to individuals has begun to affect states. One of the topics that gains importance in terms of humanitarian problems is migration. Irregular and illegal immigration is a phenomenon that becomes more common in the globalizing world. Apart from life threats, many people migrate to regions of the world that they believe are more stable and livable due to reasons such as economic difficulties, drought, famine and poverty. This situation also puts the target states in a difficult position. In this study, the place of immigration has been examined in cases where the UN Security Council accepts threats to international peace and security in the resolutions taken within the scope of the 7th section of the UN Treaty. As a matter of fact, irregular and illegal migration is a threat to the Security Council to international peace and security.