Plastik sanatlar bağlamında çirkinlik
Ugliness in the context of plastic arts
  1. Tez No: 730414
  2. Yazar: GÜNEŞ ZEYNEP ERSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BAYSAR BOERESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında ''çirkinlik'' kavramı sadece akla ilk gelen biçimsel anlamıyla değil, kuramsal anlamıyla da ele alınmıştır. Dönemlerin estetik algısını etkileyen faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlerin sanatçıyı ve eserlerini nasıl etkilediği, ''Plastik Sanatlar'' bağlamında ''çirkinlik'' kavramının sanat tarihi boyunca kendine nasıl bir yer edindiği gibi sorular temel alınarak, görsel çözümlemeler ve düşünce yapılarından verilen örneklerle incelenmiş ve konu bağlamında yapılan çalışmalarla desteklenmeye çalışılmıştır. Kültür, sanat ve felsefe tarih boyunca birbirine paralel konular üzerinde durmuşlardır. Üçü de birbirinden olumlu ya da olumsuz yönde etkilenmişlerdir. Bu nedenle, tez araştırması boyunca bu üç kategori eş zamanlı ele alınmış ve incelenmiştir. Her dönemde“güzellik”ve“çirkinlik”üzerine farklı görüşler olmuş, farklı tanımlar yapılmıştır. Bu tanımlar özetlenirse; güzellik kavramı her zaman pozitif bir anlam taşır ve ilgiyi üzerinde tutar. Diğer yandan çirkinlik kavramı, olumsuz her tanımı içinde barındırır ve negatif bir etki bırakır. Estetik algı ne kadar göreceli de olsa beğenilmeyen şey, her zaman ''çirkin''dir. Bu kavram, günlük hayatta beğenilmeyen bir nesneyi, bir insanı, hatta fikirleri tanımlamak için kullanılabilir. Bazen soyut durumları tanımlamak için dahi kullandığımız bu kavramın, somut ya da biçimsel olarak sanatın içinde kendini kabul ettirebilmesi çok istisnai durumlarda görülmüştür. Bunun sebebi ise genel bir görüş olarak“sanatın güzel olması gerektiği”dir. Sanat huzur vermelidir. Renkler uyumlu, perspektif doğru olmalıdır. Tez çalışması boyunca bu anlayışla örtüşen ve farklılık gösteren sanat akımları, sanatçılar ve eserleri incelenmiştir. ''Plastik Sanatlar"ın '' çirkinlik'' kavramını, içinde nasıl ve ne kadar barındırdığı ve günümüzde neyi ifade ettiği sorgulanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the concept of“ugliness”was taken on, not only by its first format, but also by its theoretical meaning. By taking as principal questions like what are the factors that affected esthetic perception of its period, how these affects effected the artist and his or her work, in the context of“plastic arts”how“ugliness”had a place of its own, it is researched iwth the examples of visual analysis and thought structures and it is liked to be supported by its study context. Culture, art and pyhlosophy dwelled parallel subjects along the history. They're –all three- affected from each other negatively or positively. Therefore, during thew whole thesis study these three are researched simultaneously. There had been been different opinons and definitions on“beauty”and“ugliness”in every period. If these definitions are summarized; the concept of beauty carries a positive meaning and takes all the attention always. On the other hand the concept of ugliness cariies every negative meaning inside and leaves a negative effect. Alough esthetic perception is relativei the thing that is not liked is always“ugly”. This concept, is used to define unliked subject, person, or even ideas in daily life. This concept which we use even use sometimes to determine abstract situations, is exceptionally accepted in concrete or formal art. The reason about that is generally“art needs to beatiful”thougt. Art must be peaceful. Colors must be harmonious, the perspective must be correct. During the thesis study, art waves, artists and their works that are overlapping or differing with this thougt are researched. How and how much“ugliness”is contained in“plastic arts”and what does it mean for our daily life questions are asked and commented.