Kolorektal adenokarsinom hastalarında metastaz oluşumu ve terapiye yanıt farklılıklarındaki moleküler alt yapının araştırılması
Investigation of molecular background differences in metastasis formation and therapeutic response in patients with colorectal adenocarcinoma
- Tez No: 730430
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SÜSLEYİCİ DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çalışmamızda kanser gelişiminin farklı basamaklarında ve ilaç metabolizmasında görev alan dihidropirimidin dehidrogenaz (DPYD), metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR), timidilat sentaz (TYMS), SNAI1, lisil oksidaz benzeri protein 2 (LOXL2), programlı hücre ölümü-1 (PD-1), programlı hücre ölümü ligandı 1 (PDL-1), vasküler endotelyal büyüme faktörü A (VEGF-A) genlerine ait spesifik polimorfizmlerin kolorektal kanser (KRK) ile ilişkilerini Türk toplumunda detaylı olarak ortaya çıkarmayı hedefledik. Çalışmamızdan elde edeceğimiz sonuçlar ile KRK etiyolojisinde tam olarak ortaya çıkarılmamış genetik etkileşimleri ve yeni terapötik hedefleri tespit etmeyi ve mevcut tedavi seçeneklerin iyileştirilmesine yönelik veriler elde etmeyi amaçladık. Çalışmaya toplamda histolojik olarak doğrulanmış 103 KRK hastası ve kanser veya otoimmün bozukluk öyküsü olmayan 86 gönüllü dahil edilmiştir. Genotip analizleri DPYD, MTHFR ve TYMS polimorfizmleri için mikrodizin bazlı Infiniti Plus analizörü (AutoGenomics Inc.); SNAI1, LOXL2, PD-1, PDL-1 ve VEGF-A polimorfizmleri için ise kütle spektrometresi temeline dayanan MassARRAY platformu (Agena Bioscience) kullanılarak yapılmıştır. Çalışma grubumuzda DPYD 496A>G polimorfizminin 5-FU kaynaklı 0-2 seviyede yan etkiler ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir (p=0.02).
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to reveal the detailed relationships between colorectal cancer (CRC) and specific genetic variations on dihydropyrimidine dehydrogenase (DPYD), methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR), thymidylate synthase (TYMS), SNAI1, lysyl oxidase-like protein 2 (LOXL2), programmed cell death-1 (PD-1), programmed cell death ligand 1 (PDL-1), vascular endothelial growth factor A (VEGF-A) genes, which are involved in different stages of cancer development and drug metabolism, in Turkish population. We intended to detect genetic interactions that have not been well established in CRC etiology and new therapeutic targets, and to obtain data to improve existing therapeutic options. A total of 103 histologically confirmed CRC patients and 86 volunteers without cancer or autoimmune disorder history were included in the study. Microarray based Infiniti Plus analyzer (AutoGenomics Inc.) was used for genotyping of DPYD, MTHFR and TYMS polymorphisms and mass spectrometry based MassARRAY platform (Agena Bioscience) was used for SNAI1, LOXL2, PD-1, PDL-1 and VEGF-A polymorphisms. In our study group, DPYD 496A>G polymorphism was found to be associated with 5-FU-induced grade 0-2 adverse events (p=0.02).