Güreşçilerde vücut kompozisyonu, alt ekstremite kuvveti, denge ve fonksiyonel hareketlilik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body composition, lower extremity strength, balance and functional mobility in wrestlers
  1. Tez No: 730455
  2. Yazar: RÜSTEM KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın Amacı: Güreşçilerde vücut kompozisyonu, alt ekstremite kuvveti, denge ve fonksiyonel hareketlilik arasındaki ilişkinin değerlendirilmedir. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalamaları 20.04 ± 1.3 yıl, boy ortalamaları 175.10 ±.08 cm, vücut ağırlık (VA) ortalamaları 79.46 ± 15.1 kg ve spor yaş (SY) ortalamaları 8.05 ± 2.3 yıl olan 78 serbest stil güreşçi katıldı. Güreşçilerin vücut kompozisyonu (VK) belirlemek için boy uzunluğu ve VA ölçümleri yapılarak beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı. Vücut yağ yüzdesinin (VYY) belirlenmesi için vücudun dört bölgesinden (biceps, triceps, subscapula ve suprailiak) deri kıvrım kalınlığı ölçümleri alındı ve Siri formülü kullanılarak hesaplandı. Alt ekstremite kuvvetinin (AEK) belirlenmesinde manuel dinamometre, denge performansının belirlenmesinde Y-denge testi ve fonksiyonel hareket analizi için ise Fonksiyonel Hareket Analizi (FHA) test bataryası kullanılarak ölçümler gerçekleştirildi. Çalışma verilerinin istatistiksel analizi için IBM SPSS 25 istatistik paket programı kullanıldı. Verilerin normallik kontrolü basıklık ve çarpıklık testleri ile yapıldı. Değişkenlerin normal dağılım göstermesi üzerine, değişkenlere ait ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the relationship between body composition, lower extremity strength, balance and functional mobility for wrestlers. Material and Method: The mean age of the study was 20.04 ± 1.3 years, mean height was 175.10 ± .08 cm, mean body weight (BW) was 79.46 ± 15.1 kg, and mean sports age (SA) was 8.05 ± 2.3 78 freestyle wrestlers participated. To determine the body composition (BK) of the wrestlers, height and BW measurements were made and body mass indexes (BMI) were calculated. Skinfold thickness measurements were taken from four parts of the body (biceps, triceps, subscapula, and suprailiac) to calculate body fat percentage (BFP) and were calculated using the Siri formula. Measurements were carried out using a manual dynamometer to determine lower extremity strength (LES), Y-balance test to determine balance performance, and Functional Movement Analysis (FMS) test battery for functional movement analysis. For statistical analysis of study data IBM SPSS 25 statistical package program was used. Normality control of the data was done with Skewness and Kurtosis tests. Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between the variables, as the variables showed normal distribution.