Sinus maxillaris ve septum nasi'nin canalis nasolacrimalis ile ilişkisi
Releationship of sinus maxillaris and septum nasi with canalis nasolacrimalis
- Tez No: 730454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada sinus maxillaris ve septum nasi'nin canalis nasolacrimalis ile ilişkisi paranasal sinus bilgisayarlı tomografi görüntülerinde, retrospektif olarak araştırıldı. Çalışmada 39 kadın, 76 erkek olmak üzere toplam 115 paranasal sinus bilgisayarlı tomografi çekilen birey incelendi. Çalışmaya dahil edilen bireylerde sinus maxillaris ve canalis nasolacrimalis hacimleri cinsiyetler arasında değerlendirildi. Ayrıca sinus maxillaris ve canalis nasolacrimalis hacimleri arasındaki korelasyon ile bu hacimlerin antero posterior cranium mesafesi ve septum deviasyonu ile ilişkisi ortaya kondu. Çalışma sonucunda kadın ve erkekte sinus maxillaris hacimleri farklı bulundu. Bu farkın erkekler lehine anlamlı derecede farklı olduğu tespit edildi. Canalis nasolacrimalis hacimlerinin kadın ve erkek arasında farklı olmadığı ortaya kondu. Yapılan korelasyon testleri sonucunda antero posterior cranium mesafesi ile sinus maxillaris hacimleri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon tespit edilirken, canalis nasolacrimalis hacimleri arasında pozitif yönde korelasyonun anlamlı olmadığı sonucuna varıldı. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sağ ve sol sinus maxillaris hacimleri karşılaştırıldığında, aralarındaki farkın istatistiksel olarak farklı olduğu bulundu. Sağ ve sol canalis nasolacrimalis hacimleri arasındaki bu fark istatistiksel olarak farklı değildi. Sinus maxillaris hacmi ile canalis nasolacrimalis hacim değerleri arasındaki korelasyon incelendiğinde pozitif yönde anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edildi. Septum deviasyonu grupları arasında sinus maxillaris hacimleri incelendiğinde, bu gruplar arasında sinus maxillaris hacimlerinin farklı olmadığı görüldü. Septum deviasyonu grupları arasında canalis nasolacrimalis hacimleri karşılaştırıldığında, gruplar arasında canalis nasolacrimalis hacimlerinin farklı olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak sinus maxillaris, canalis nasolacrimalis ve septum nasi'nin ilişkisini ortaya koyduğumuz çalışmamızın paranasal sinus cerrahilerinde yol gösterici olabileceğini ve literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between maxillary sinus and nasal septum with nasolacrimal canal was investigated using computed tomography image series of paranasal sinuses, retrospectively. Total number of 115 participants, 39 women and 76 men, whom had been applied computed tomography examination for paranasal sinuses were included. Maxillary sinus and nasolacrimal canal volumes were evaluated between genders. In addition, the correlation between maxillary sinus and nasolacrimal canal volumes and the relationship between these morphometric parameters with antero posterior cranium distance and septum deviation were revealed. As a result of the study, maxillary sinus volume was statistically different between genders in favor of men. Volume of nasolacrimal canal did not demonstrate a significant difference between men and women. Correlation tests showed a significant positive correlation between the antero posterior cranium distance and maxillary sinus volume, however, cranium diameter had no effect on the nasolacrimal canal volume. Althought comparing maxillary sinus volume between right and left sides without considering gender revealed significant difference, nasolacrimal canal volume did not demonstrate statistically significant difference between each sides. According to our results, there was a significant positive correlation between maxillary sinus and nasolacrimal canal volumes. Volumes of the maxillary sinus and nasolacrimal canal were not affected by septal deviation. In conclusion, morphometric the relationship between maxillary sinus, nasolacrimal canal and nasal septum revealed in our study could be used as a guide for paranasal sinus surgery as well as contribute to the literature.