Yaratıcı düşünme tekniklerine dayalı geliştirilen müdahale programının hemşirelik öğrencilerinin problem çözme ve iletişim becerilerine etkisi
The effect of intervention program based on creative thinking techniques on nursing students' problem solving and communication skills
  1. Tez No: 730457
  2. Yazar: YASEMİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, yaratıcı düşünme tekniklerine dayalı geliştirilen bir müdahale programının hemşirelik öğrencilerinin problem çözme ve iletişim becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla ön test- son test randomize kontrol gruplu deneysel desen modeli ile yapılmıştır. Araştırma, Ankara ilindeki bir devlet üniversitesinde Mart – Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem grubunu, hemşirelik eğitimi gören 28 deney grubunda, 28 kontrol grubunda yer alan birinci sınıf öğrencilerden oluşmaktadır. Veriler, Bireye İlişkin Veri Toplama Formu, İletişim Becerileri Envanteri ve Problem Çözme Envanteri araçları kullanılarak toplanmıştır. Yapılan deneysel çalışmada seçilen deney grubuna, dokuz modülden oluşan yaratıcı düşünme tekniklerine dayalı geliştirilen müdahale programı uygulanmıştır. Gruplara ölçekler, eğitim öğretim dönemi başında, temel iletişim becerileri eğitimi aldıktan sonra ve verilen müdahale programı sonunda olmak üzere toplam 3 kez uygulanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında deney grubunda yer alan öğrencilerin; İBE toplam puan ortalamasının dersler başlamadan önce (ön test) 167.93±15.17 iken müdahale sonrasında (son test) 180.50±12.11, PÇE toplam puan ortalamalarının ise, dersler başlamadan önce (ön test) 94.85±15.33 iken müdahale sonrasında (son test) 77.04±9.71 olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlara göre, yaratıcı düşünme tekniklerine dayalı geliştirilen müdahale programının, iletişim becerileri ve problem çözme becerileri üzerinde etkili bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in an experimental design model with pretest-posttest randomized control group in order to examine the effect of an intervention program developed based on creative thinking techniques on nursing students' problem solving and communication skills. The research was carried out at a state university in Ankara between March 2021 and June 2021. The sample group consists of first-year students in 28 experimental group and 28 control group studying nursing. Data were collected using the Individual Data Collection Form, Communication Skills Inventory, and Problem Solving Inventory tools. In the experimental study, an intervention program consisting of nine modules developed based on creative thinking techniques was applied to the selected experimental group. The scales were applied to the groups three times, at the beginning of the academic year, after receiving basic communication skills training, and at the end of the intervention program. According to the results of the analysis, the students in the experimental group; While the total mean score of HCI is 167.93±15.17 before the lessons start (pre-test) is 180.50±12.11 after the intervention (post-test), and the mean total score of PSI is 94.85± before the lessons start (pre-test) While it was 15.33, it was found to be 77.04±9.71 after the intervention (post test). According to these results, it can be said that the intervention program developed based on creative thinking techniques is an effective method on communication skills and problem solving skills.