The effect of two different simulation modalities in palliative care teaching on nursing students' knowledge, satisfaction, self-confidence, and skills
Palyatif bakım öğretiminde iki farklı simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, memnuniyet, özgüven ve becerilerine etkisi
  1. Tez No: 730469
  2. Yazar: ABDALLAH A. A. ALWAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR İNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde hemşirelik öğrencilerinin palyatif bakımı (PB) deneyimlemek için fırsatları sınırlıdır, bu da öğrencilerin klinik deneyim kazanmalarını zorlaştırır. Standart hasta simülasyon uygulamaları ve düşük gerçeklikli simülasyon uygulamaları, hemşirelik öğrencileri için gerçekçi palyatif bakım deneyimleri sağlayabilir. Filistin'de hemşirelikte simülasyona dayalı eğitim konusunda araştırma oldukça sınırlıdır. Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Filistindeki hemşirelik öğrencileri üzerinde simülasyon uygulamalarının etkili olacağı düşünüldüğünden bu çalışma yapılmıştır. Bu araştırma ile palyatif bakım öğretiminde iki farklı simülasyon uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin bilgi, memnuniyet, özgüven ve becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma Kudüs Üniversitesi'nde Palyatif Bakım Hemşireliği dersine kayıtlı ikinci sınıftaki 70 hemşirelik öğrencisi ile yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Öğrenciler her grupta 35 öğrenci olacak şekilde rastgele düşük gerçeklikli simülasyon veya standart hasta grubuna atanmıştır. Öğrencilere teorik eğitim verilmiştir. İki grup için teorik eğitime paralel olarak simülasyon uygulamaları yapılmıştır. Öğrencilerin bilgileri Palyatif Bakım Bilgi Testi ile, özgüven ve memnuniyeti Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği ile, beceriler ise ayrı form ve senaryolarla değerlendirilmiştir. Bilginin değerlendirilmesi, her grupta uygulamalardan önce ve sonra yapılmıştır. Araştırmanın sonunda, öğrencilerin bilgileri, her iki grup arasında anlamlı bir fark olmaksızın, ön teste göre son testte önemli ölçüde arttı. Bulgular düşük gerçeklikli ya da standard kullanımının, klinik eğitimlerde her senaryo için öğrenciler arasında öz memnuniyet ve özgüven üzerinde aynı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Beceri performansı, gruplar arasında karşılaştırıldığında standart hasta grubunun becerilerinin, (hastanın ailesine kötü haberlerin nasıl iletileceğine ilişkin ilk senaryoda) düşük gerçeklikli uygulama grubuna göre önemli ölçüde geliştiği görülmüştür. Kronik hastalar için palyatif bakım planlaması eğitimini içeren ikinci senaryo ve palyatif bakım ileri planlamasını içeren üçüncü senaryonun sonuçları, her iki grupta beceri düzeyi ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma her iki simülasyon uygulamasının palyatif bakım hemşireliği öğrencilerine güvenli bir öğrenme ortamı sağlamada etkili olduğunu, dolayısıyla bilgi, memnuniyet, güven ve becerilerini artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nursing students from developing countries have limited opportunities to experience palliative care, making it difficult for them to learn how to deliver it clinically. Limited research is available on simulation-based education in nursing in Palestine. Testing and employing standardized patient simulation (SPS) and low fidelity simulation (LFS) applications may be the best solution for developing countries that lack adequate resources and can impact nursing students in Palestine as a model for developing countries. This study aimed to test the effects of two different simulation modalities in palliative care teaching on nursing students' knowledge, satisfaction, self-confidence, and skills. The study was randomized controlled trial of 70 nursing students in their sophomore year who were already registered in the Palliative Care Nursing course during the spring semester of the academic year 2020-2021 at AQU. Students were randomly assigned to the (LFS) group or to the (SPS) group. 35 in each group. Students were given a three-credit-hour theoretical education. Simulation exercises were conducted in parallel with the theoretical education, for the two groups. Students' knowledge was assessed with the Palliative Care Quiz for Nursing; satisfaction and confidence with the Learner Satisfaction and Self-Confidence with the Learning; and the skills were evaluated with separate forms, scenarios, and rated by three researchers. Assessment of knowledge was carried out before and after the intervention in each group. Other tools were carried out after the intervention in each group for each scenario. Students' knowledge improved significantly on the post-test compared to the pre-test, without significant differences between both groups. Unexpectedly, the findings showed that the utilization of the LFS or SPS in students' clinical training for each scenarios has the same effect on the self-satisfaction and self-confidence among students. Skill performance was comparable between groups. Expectedly, the skills of the SPS group improved significantly more than the LFS group on the first scenario which was on how to deliver bad news to the patient's family about the progression of the disease. Unexpectedly, the results of the second scenario which included training on palliative care planning for chronic patients, and third scenario which was training on continuation of the palliative care advance planning, showed no significant difference between the mean scores of the skill level of both groups. The current study revealed that both simulation modalities are effective in providing a safe learning environment for palliative care nursing students, hence boosting their knowledge, satisfaction, confidence, and skills. Moreover, In preclinical palliative care nursing education, simulation-based practice using low fidelity and standardized patient simulations can be recommended.