Barkley erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu-IV (BAARS-IV) ölçeğinin 'öz-değerlendirme: Şimdiki belirtiler' bölümünün tıp fakültesi öğrencilerindeki Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validity and reliability of Turkish version of 'barkley adult attention deficit hyperactivity disorder rating scale-IV (BAARS-IV) current symptoms self report subscale' in students of medicine
  1. Tez No: 730468
  2. Yazar: TANSU EDA TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DOĞAN, PROF. DR. LEVENT SEVİNÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç ve hipotez: Amacımız, BAARS-IV Öz-bildirim, Şimdiki Belirtiler Ölçeğinin Türkçe uyarlamasının psikometrik özelliklerini incelemektir. Yöntem: 417 katılımcı ASRS v1.1, BAARS-IV- Öz bildirim ölçeği- Şimdiki Belirtiler, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve sosyodemografik ve klinik veri formunu doldurmuştur. 417 katılımcının 402'si analize dahil edilmiştir. Yapısal geçerlilik için açımlayıcı faktör analizi(AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi(DFA) yapılmıştır. YBT ölçeğinin ıraksak yakınsak geçerliliği için dikkatsizlik ve hiperaktivite/dürtüsellik maddeleriyle AFA ve DFA uygulanmıştır. Ayrıca tüm alt ölçeklerin madde toplamlarıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Güvenilirlik için test tekrar test analizi, iç tutarlılık, iki yarıya bölme analizleri uygulanmıştır. DEHB maddeleri için paralel ölçekler güvenilirliğine bakılmıştır. Test-tekrar test güvenilirliğinde katılımcıların bir kısmı 12-22 gün içerisinde ölçeği tekrar doldurmuş, doldurdukları iki ölçek arasında sınıf içi korelasyon katsayısı, kesin uyum ve iki yönlü karışık opsiyonları kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: YBT ölçeğindeki 9. Soru yapılan analizler sonucunda düşük paylaşılan varyans ve düşük düzeltilmiş madde-toplam korelasyonları nedeniyle ölçekten çıkarılmıştır. AFA ve DFA sonuçları kabul edilebilir uyumu göstermektedir. YBT 6,7 ve 8. Maddeleri daha iyi yakınsak ve ıraksak geçerlilik göstermektedir. İki yarıya bölme sonuçları kabul edilebilir sınırdadır. Test tekrar test analizinde hiperaktivite alt ölçeği kabul edilebilir ölçüde, diğer alt ölçekler iyi ölçüde güvenilir bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları BAARS-IV Öz-bildirim Şimdiki Semptomlar ölçeğinin geçerli ve güvenilir olduğu yönündedir. YBT 6-7 ve 8. Maddelerinin YBT için daha özgül olabileceği görülmüştür. DEHB ölçeği 15. Maddesi 'sosyal ortamlarda çok konuşurum' iç tutarlılıkta bazı sorunlara sebep olmuştur. Ölçeği kullanan ileri çalışmalarda bu soru için -en azından Türk popülasyonda- bazı açıklamalar eklenmesi gerekebileceğini düşünmekteyiz. Ölçeğin genel örneklem ve klinik örneklemde psikometrik özelliklerinin incelenmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: Our aim is to investigate the psychometric properties of the 'BAARS-IV Self Report, Current Symptoms'- Turkish version. Method: A total of 417 participants completed the Sociodemographic Information, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, ASRS and BAARS-IV-Self Report-Current Symptoms questionnaires. 402 participants were included to analysis. Exploratory and confirmatory factor analysis performed for structural validity. For the convergent and divergent validity for SCT scale, EFA and CFA were conducted with inattention and hyperactivity/impulsivity items. In addition, correlation analysis performed with total scores of each subscales. For reliability, test-retest, internal consistency, split-half reliability statistics are performed. We also conducted parallel forms reliability for the ADHD part of the scale. Test-retest reliability analysis was performed with some of the participants who completed the questionnaire 12-22 days after the first questionnaire, by using Intraclass-correlation Coefficient with absolute agreement and two-way mixed options. Results: SCT item-9 is excluded from the scale because of low communality and low corrected item-scale correlation. EFA and CFA results are acceptable. SCT item 6,7,8 showed better convergent and discriminant validity. Split half reliability, internal consistency results are acceptable. Test-retest statistics showed acceptable reliability for hyperactivity subscale and good reliability for the rest of subscales. Conclusion: This study suggests that the BAARS-IV Self Report Current Symptoms Scale is a reliable and valid measure of ADHD and SCT. We found that SCT items 6,7,8 are more specific. Item 15 in ADHD scale - 'talks a lot in social situations'- showed some problems in internal consistency. We recommend that, item-15 in ADHD scale should be explained more specific way, at least in Turkish population. More research is needed to understand psychometric properties of the scale, especially in community and clinical populations.